Žádné poutače, jen holé P

V úterý po poledni parkovalo na Rychtářce 27 aut, horní patra zela prázdnotou. Důvodem může být také to, že na parkovací dům upozorňuje řidiče jedoucí od pivovaru do centra a stejně i z opačné strany jen cedule s velkým P. Jinak žádný bilboard.

Ani samotný objekt na sobě nemá poutač s počty volných míst nebo upozorněním, že jde o parkovací dům s nejlevnějším tarifem v centru města. Návštěvníci západočeské metropole tak Rychtářku mohou minout, aniž by si jí vůbec všimli.

„Na fasádě je velké Péčko. Takže řidičům dojde, k čemu tam ten dům je,“ míní technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Náměstek tvrdí, že pro Rychtářku měl vymyšlen naváděcí systém, který by sem řidiče jednoduše nasměroval. „To už ale teď není v mojí kompetenci,“ vysvětlil Rund.

Náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák (ČSSD) přiznal, že propagaci Rychtářky se město zatím příliš nevěnovalo. „Ale plánujeme to. Objekt by měl být zvýrazněn a řidiči k němu navigováni,“ uvedl Šimák.

Řidiči: Lepší stání než venku

Ti, kteří v úterý odpoledne na Rychtářce parkovali, byli s místem i komfortem spokojeni. „Byl jsem ve městě na obědě s přítelkyní, a než bych se s autem motal v ulicích v centru, připadalo mi lepší zaparkovat pod střechou a levněji než na náměstí Republiky,“ řekl jeden z řidičů Martin Štěrba.

Rychtářku si chválil také Vilém Prček. „Máme firmu v centru města a tady je stání levnější a pohodlnější,“ prohlásil. Na Rychtářce parkoval od 7. hodiny ranní, stání do 13. hodin jej tu vyšlo na 60 korun. „Mám jistotu, že tu vždycky seženu místo, auto není po poledni nepříjemně rozpálené a vím, že se nebudu muset nikde dohadovat s policií,“ dodal Prček.

Skončí další parkoviště

Podle ředitele městské společnosti Parking Pilsen Martina Pytlíka je zatím předčasné hodnotit vytíženost objektu. Jisté je, že v okolí Rychtářky a vůbec v celém centru města už není možné parkovat téměř nikde zadarmo. „Začali jsme s obouváním aut za Rychtářkou a za domem mládeže v Pallově ulici směrem k fotbalovému stadionu,“ potvrdil Pytlík. Auta už nemohou živelně stát ani pod Saským mostem, kde se objevily dřevěné kůly jako zátarasy. „K začátku září zrušíme také parkoviště před Peklem,“ potvrdil Pytlík. Tam se nyní parkuje za stejné ceny jako na Rychtářce – deset korun za hodinu stání a šedesát korun za celý den. „Na podzim se už bude prostor předávat stavbě nového divadla,“ vysvětlil Pytlík.

Město musí začít splácet

Rychtářku postavila za 250 milionů Kč firma Hermosa Real Estate, která ho bude také 19 let pro město provozovat. Plzeň bude investorovi platit asi 19 milionů Kč ročně; radnice inkasuje veškeré parkovné. Příjmy z komerčních prostor, které zabírají 1900 metrů čtverečních v přízemí, získá Hermosa.

Hodina stání přes den stojí na Rychtářce deset korun, v historickém jádru města je taxa třikrát dražší. Politici slibují, že provoz aut v centru města po zavedení Rychtářky omezí.