Téměř sto milionů korun stálo vybudování urgentního příjmu Fakultní nemocnice Plzeň. Včera byl slavnostně otevřen za přítomnosti premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

„Snem našich pacientů je, aby byli rychle a špičkově ošetřeni. Mým snem bylo vybudovat pro ně urgentní příjem,“ řekl ředitel plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Nové pracoviště v pavilonu C v nemocničním areálu na Lochotíně má vyvolávací systém s návazným tříděním pacientů. To má urychlit potřebné ošetření. „Pacient bude předáván mezi lékaři a už nebude chodit zpět do čekárny a čekat na další nutné vyšetření,“ uvedl ředitel.

V nepřetržitém provozu je poskytována akutní péče pacientům s interním, kardiologickým, chirurgickým a neurologickým onemocněním. Součástí je také traumatologická ambulance. K dispozici je i moderní rentgenové pracoviště s robotickým rentgenem. Těžcí pacienti tedy nemusí být polohováni, aby rentgen mohl udělat snímek poraněné části těla. Vhodnou polohu si nastaví přístroj. Snímky jsou trojrozměrné. S rentgenovým pracovištěm sousedí ortopedické pracoviště.

Součástí urgentního příjmu je i 13 observačních lůžek, které zajistí pacientům komfort a určitou intimitu při vyšetření. K urgentnímu příjmu patří i heliport pro vrtulníky záchranné lékařské služby.

NECHYBÍ ANI PRAKTICKÝ LÉKAŘ

Překvapivě je na urgentním příjmu i ordinace praktického lékaře. Jak uvedl Václav Šimánek, podle statistik tvoří 30 procent těch, kteří přicházejí na pohotovost, pacienti s méně závažnými onemocněními, jako jsou bolesti hlavy, zad nebo teploty. Jsou to tedy případy, které nemusí řešit lékař specialista. Právě pacientům s těmito problémy, kteří nejsou ohroženi na životě, se věnuje na urgentním příjmu praktický lékař.

„Plzeňský urgentní příjem přesně zapadá do koncepce, v níž chceme jasně stanovit státem garantovanou síť urgentních příjmů. Plzeňská fakultní nemocnice dostane příští rok na jeho provoz nad rámec standardních úhrad třicet milionů korun a tisíc korun na každého pacienta, který přijede sanitkou,“ slíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Jan Beneš uvedl, že zájem prohlédnout si plzeňský urgentní příjem už projevili kolegové z celé republiky. „Chceme ještě chvíli počkat, až se celý systém zajede, pak je začneme zvát,“ podotkl. Vrchní sestra Jana Kašparová pak informovala, že nově na oddělení nastoupilo deset nelékařských pracovníků a pět lékařů. „Až rozjezd provozu ukáže, zda budeme muset ještě nějak posilovat směny,“ řekla Jana Kašparová.

Vybudování nového urgentního příjmu trvalo dva roky v plném provozu. Z celkové částky téměř sta milionů korun, do níž kromě stavebních prací patří i vybavení speciální zdravotnickou technikou, bylo 70 procent hrazeno z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Zbylých 30 procent financovala nemocnice z vlastních zdrojů. A navíc ještě vybavila pracoviště nábytkem a další technikou v hodnotě 13,5 milionu korun. Loni bylo na urgentním příjmu plzeňské fakultní nemocnice ošetřeno 55 tisíc lidí.