„Ještě v pátek bylo všechno v pořádku, v pondělí už ryby plavaly břichem nahoru,“ popsal Deníku situaci člen dobřanského rybářského svazu Petr Kříž.
„Hasiči přivolali chemickou laboratoř z Třemošné, na místě současně prověřili, zda chemikálie někudy do rybníčků stále nepřitéká, žádný takový zdroj ale nenašli,“ upřesnila tisková mluvčí plzeňských hasičů Blanka Nechvátalová.
„O výsledcích rozboru vody už jsem byl informován, hladina čpavku prý byla překročena o 200 procent, což bylo spolu s nedostatkem kyslíku nejpravděpodobnější příčinou úhynu ryb,“ řekl Kříž s tím, že rybářskému svazu vznikla škoda ve výši asi padesáti tisíc korun. „Navíc jsme všechny ryby museli nechat na vlastní náklady odvézt do kafilerie, pár jsme jich poslali na rozbor,“ posteskl si.
Celý případ teď šetří policie, ve středu by se na místo měli vypravit i zástupci odboru životního prostředí Městského úřadu ve Stodě, který se případem bude zabývat.
Odkud se čpavek ve vodě vzal, se zatím neví. Některé hlasy mluví o tom, že by mohl pocházet z nedalekého prasečího velkochovu. Předseda podniku Jiří Tirman ale něco takového popírá. „Počkáme si na výsledky rozborů, ale myslím, že od nás to určitě nebylo. Čpavek totiž rozhodně nevypouštíme,“ odmítl Tirman spekulace.
Zamoření čpavkem se netýká jen těchto dvou rybníčků. Nejvíce je ho podle Kříže ve vodní ploše, která je velkochovu nejblíže.