Když si dnes západočeský rybář posteskne, že je v řece méně ryb než bývalo, nemusí to nutně být jen ta známá, za vlasy přitažená fáma. „Každá fáma má reálný základ,“ připouští jednatel západočeské pobočky Českého rybářského svazu Martin Bílý.

Rybám v rybnících a řekách může momentálně škodit parno a nedostatek kyslíku, prakticky celoročně jejich stavy snižují predátoři. A tak úlovků ubývá. „Je to poznat,“ míní rybář Petr, který jezdí hlavně na Berounku. „S kamarády chytáme hlavně kapry, a kde byla vyhlášená místa, je to tak poslední dva roky bída.“

Kaprů podle statistik Českého rybářského svazu (viz tabulku) vloni rybáři na západě Čech ulovili téměř o sedm stovek méně než v roce 2016.

Čísla ale mohou být zavádějící, protože stále více rybářů si úlovky od řeky neodnáší, při sportovním rybolovu je hned pouštějí, a tak je svaz ani neeviduje.

Z predátorů v rybářských revírech škodí hlavně kormoráni a vydry. „Škody jdou do milionů. Kormoráni je způsobují přes zimu, vydry celoročně. U nich je nejhorší situace, když se mláďata učí lovit a nejde jim o potravu,“ říká Martin Bílý.

Špatnou zkušenost mají z loňska na Dvoru Gigant v jihoplzeňském Záluží, k němuž patří pravidelně zarybňovaný čtyřhektarový Dvorský rybník pro sportovní rybolov. „Musel jsem vyhodit trofejního candáta, měl 1,10 metru, ulovila a vykousala ho vydra,“ řekl majitel dvora Ivan Korec.

To, co způsobí dravci, se snaží rybáři napravovat. „Vysazujeme více ryb a také větších. Hlavně pro kormorána je potíž ulovit větší rybu. Řada revírů si také upravuje míru ryb. Například my jsme ji u lipana zvýšili 30 centimetrů na 40 a už se jich tolik neulovilo,“ tvrdí jednatel svazu.

V souvislosti s počasím museli rybáři v kraji bojovat o život ryb zatím jen jednou. „V první polovině května jsme na Rokycansku lovili Holoubkovský potok. Neměl skoro žádnou vodu a ryby jsme museli převézt jinam,“ dodal Martin Bílý.