Vyškolený tým dával nejen ženám rady a informace o této zákeřné nemoci. „Je to naše jedenáctá zastávka v západních Čechách,“ řekl Ondřej Klíč, koordinátor celého projektu s tím, že dnes budou v Tachově a dále v Plané a Mariánských Lázních. „My teď děláme druhou etapu ´růžové jízdy´, kterou jsme nastartovali 17. září v Klatovech. První byla na jaře. Celkem objedeme třicet měst. Naším hlavním cílem je seznámit ženy, ale i jejich partnery, s rakovinou prsu, především však ukázat, že účinnou prevencí mohou této chorobě či jejímu propuknutí zabránit,“ vysvětlil Klíč.

Ženy, které včera navštívily růžový autobus, dostaly dvousetkorunovou poukázku od společnosti Avon na vyšetření prsu. Hlavně měly možnost osahat si silikonový model ženského hrudníku, ve kterém byly zabudované nádory. „Ženy si zde vyzkouší, jak správně prohmatávat prsa a na která místa se zaměřit s větší pozorností. Mnohé také překvapuje, že bulku mohou nalézt i mezi prsy na hrudní kosti,“ upozornila Jana Kyjovská z Mamma Help centra Brno. Tato centra fungují v ČR jako preventivní skupiny a poradny pro ženy s onemocněním. „Na téma rakoviny prsu pořádáme semináře ve školách a klubech důchodců. Pamatuji si, byl to čtvrtek, měli jsme besedu a přišla za mnou žena s podezřením na nádor. Druhý den již byla na vyšetření a v pondělí jí nález odstranili,“ pověděla.

Které otázky ženy pokládají nejčastěji? „Jak často provádět samovyšetření a jak se chovat, když už se problém vyskytl v rodině. Ženy také velice zaráží vysoká hranice, od které pojišťovny hradí vyšetření prsu. Tato hranice je 45 let. Do budoucna by se to určitě mělo změnit!“ zdůraznila Kyjovská.