Zprávu, že onemocněly rakovinou prsu, se u nás každý rok dozví více než pět tisíc žen a téměř dvě tisícovky na ni umírají. „Záludnost tohoto závažného onemocnění spočívá v tom, že obvykle nebolí. Ženy tak nemají silné nutkání jít k lékaři. Prevence se zanedbává a často se stává, že je rakovina prsu diagnostikovaná až v pokročilých stadiích, kdy už je léčba obtížnější a naděje na vyléčení menší,“ připomněl Jan Daneš, přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nejlepším způsobem prevence je kombinace samovyšetření prsu, vyšetření ultrazvukem a hlavně mamografem. V Růžovém autobusu bude i figurína, na které si ženy mohou správný postup při samovyšetření vyzkoušet.

Dozví se také o možnostech mamografického pozorování. To je vhodné u žen starších 40 let a dokáže odhalit i ložisko, které je hmatem nezjistitelné. „Včasné odhalení nádoru a rychlé zahájení léčby jsou jedním z hlavním faktorů snižujících nutnost radikálního chirurgického řešení. Obvykle stačí jen odstranění nádoru s částí zdravé tkáně a uzlinami v podpaží,“ podotkl Daneš.

Preventivní mamografické prohlídky hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky ženám mezi 45 a 69 lety. Při růžové jízdě mohou získat poukaz na příspěvek 200 korun na mamografické vyšetření i dámy, které nemají na bezplatný screening nárok.

Růžový autobus v Nýřanech

– Ve městě bude Růžový autobus k dispozici dnes 2. října od 10 do 18 hodin na Masarykově náměstí
– Ženy zde mohou získat poukázku na 200 korun na mamografické vyšetření
– Zájemci si mohou zkusit samovyšetření na figuríně a získají kontakty na odborná pracoviště