Platy by se měly zvyšovat u zdravotníků, pedagogů, příslušníků bezpečnostních sborů nebo zaměstnanců v sociálních službách a kultuře. O tom, že je růst platů zaměstnanců veřejného sektoru správný jsou přesvědčeny kraje a Svaz měst a obcí ČR.

„Kraje už před časem apelovaly ve společném prohlášení se Svazem měst a obcí ČR na vládu, aby rozhodnutí o navyšování platů nečinila nahodile, ale aby šlo o systémové kroky,“ popsala mluvčí Asociace krajů ČR Michaela Vrbová.

V souvislosti se zvyšováním platů panuje v Česku všeobecná skepse. Krajští pedagogové, které Deník oslovil, si nejsou jisti, zda se platy navýší, a jestli vůbec rozdíl na výplatní pásce poznají. Někteří zdravotníci se domnívají, že plat může být pak stejně krácen. „Ve státním sektoru může zaměstnavatel strhávat plat u osobního ohodnocení. V soukromé sféře většinou platí, že zaměstnanec dostane tolik, kolik se mu slíbí,“ sdělila zdravotnice Jana Fastnerová z Plzně.

K navýšení má dojít od ledna 2019, kdy budou na nároky spojené s vyššími platy připraveny krajské rozpočty i městské, případně obecní kasy. Premiér Andrej Babiš se zvýšením mezd souhlasí.

„Máme signály o tom, že by se měly platy zaměstnanců ve veřejné správě navyšovat a my to plně podporujeme. Proto jsme požádali pana premiéra, zda by byl takový krok proveden systémově, od 1. ledna 2019, abychom na něj mohli reagovat v připravovaných rozpočtech krajů, měst a popřípadě obcí. Premiér nás ubezpečil, že s tím počítá a o dřívějším termínu se neuvažuje,“ informovala předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.