A ten bude určitě. „Podali jsme návrh na potrestání k Okresnímu soudu v Děčíně,“ potvrdila děčínská státní zástupkyně Růžena Mašatová. V Děčíně proto, aby se předešlo případné podjatosti plzeňských orgánů. Rund je obviněn z toho, že měl v prosinci jednomu z aktivistů před radnicí sebrat foťák a ujet s ním autem pryč.

Primátor Martin Baxa (ODS) věří, že případ bude rychle vyřešen. „Podle toho, co mi náměstek Rund řekl, stojí kauza na tvrzení proti tvrzení a je na soudu, aby ji rozhodl. Ctím presumpci neviny, proto netrvám na jeho okamžité rezignaci,“ uvedl Baxa.

Martin Zrzavecký, šéf sociální demokracie, která vládne městu v koalici s ODS, míní, že případné odstoupení má v rukou sám Rund. „Každý politik by měl ze svého konání vyvozovat osobní závěry,“ prohlásil Zrzavecký. Dodal, že by se nechtěl dočkat toho, aby se muselo hlasovat o vyslovení nedůvěry. „Musí sám zvážit setrvání ve své funkci,“ dodal Zrzavecký s tím, že aféru považuje ´za velmi vážnou věc´.

Petr Rund trvá na své nevině a na tom, že fotoaparát aktivistovi nevzal. „To, že se případ dostal k soudu, jsem čekal už proto, že se projednával ve zkráceném řízení. V něm se já ani můj právní zástupce nemůže k ničemu vyjadřovat a vše bude na soudu, který musí rozhodovat na základě důkazů,“ uvedl Rund a dodal, že rezignaci nezvažuje a odstoupil by v případě, že by byl skutečně odsouzen.

Obvinění nevadí?

Už na posledním zastupitelstvu však začaly padat první pochybnosti o tom, zda má politik v situaci, kdy je policií a státním zástupcem poslán před soud, na radnici zůstat. „Politici tu už odstupovali za menší věci. Za zneužití e–mailu nebo za určitou zpupnost vůči lidem. A dneska koalice mezi sebou trpí člověka, který je obviněn a půjde k soudu pro krádež,“ řekl bývalý plzeňský primátor Pavel Rödl (Občané.cz) s tím, že pikantní je právě podpora ČSSD. „Přitom její představitelé v parlamentu žádají odstoupení každého, kdo se jen mihnul kolem kauzy, která se jim nezdá být zcela jasná,“ dodal Rödl. Také plzeňští topkaři poukazují na to, že se vůči náměstkovi Rundovi výrazně zvýšila nedůvěra. „Myslím, že by měl ale odstoupit i kvůli jiným věcem, jako jsou chyby při výstavbě stadionů. Ve finále bude chybět v součtu obou staveb kolem sta milionů korun,“ připomněl Michal Vozobule (TOP 09).

Šlo o foťák a krk

Například Marcel Hájek (Občané.cz) ale projevil pochopení. „Jsem cholerik, trochu ho chápu, taky by mi asi povolily nervy. Možná bych ten fotoaparát taky sebral, vymazal fotky a odvezl ho na městskou policii,“ řekl při jednání zastupitelstva Hájek.

Rund měl fotoaparát sebrat vloni před Vánocemi jednomu z aktivistů sdružení Umění je obrana, kteří před radnicí sbírali podpisy proti stavbě obřího obchodního centra v Plzni. Už v listopadu, kdy se mladíci objevili před radnicí s provokativními maskami politiků na obličejích a kritizovali je, pozval Rund jejich zástupce ke společnému úřadování. Pak vše vygradovalo incidentem před radnicí. „Nejdřív mě vzal pod krkem u něj v kanceláři a nutil mě smazat blog na internetu, kde úřadování popisuji. Pak vzal před radnicí mému kamarádovi foťák a ujel s ním autem,“ tvrdí Václav Rais, mladík, který s Rundem úřadoval a pak na politika podal trestní oznámení.

„Jsem rád, že to takhle postoupilo,“ prohlásil Rais a dodal, že nemá zájem dostat politika do vězení. „Ale ať veřejně přizná, jak to bylo. Že mě vzal pod krkem a pak sebral ten foťák. To by si neměl dovolovat,“ podotkl Rais.

Podle státní zástupkyně Mašatové může soudce řešit případ buď ve zkráceném řízení trestním příkazem bez nařízeného jednání, kdy rozhodne a případně uloží trest či náhradu škody. „K tomu pak může obviněný nebo i státní zástupce podat odpor a nařídí se hlavní líčení, kdy se vyslechnou svědci a dělá se dokazování,“ uvedla Mašatová.

Rund argumentuje tím, že se dosud neměl šanci k ničemu vyjádřit ani se nijak bránit. „Navíc se vše dozvídám jen z médií, vlastně nemám nic v ruce,“ uvedl náměstek.

Jaký je názor jiných politiků?

„Je to vážný problém, musí sám zvážit setrvání ve funkci. “ - Martin Zrzavecký, ČSSD

„Měl odstoupit už za chyby kolem stadionů, i to je dostatečný důvod.“ - Michal Vozobule, TOP 09

„Ctím presumpci neviny, proto netrvám na jeho okamžité rezignaci.“ - Martin Baxa, ODS

„Na veřejné osoby jsou kladeny vyšší nároky, než je v životě obvyklé.“ - Vladimír Duchek, Pravá volba pro Plzeň

„Má snad za město jednat člověk obviněný z majetkového trestného činu?“ - Ludvík Rösch, Občané.cz

„Jsem pro to, počkat na pravomocný výsledek soudu.“ - Jiří Valenta, KSČM