A ví, o čem mluví, v prosluněné zemi loni strávila tři měsíce na výměnném pobytu. „Je tam úplně jiná mentalita a životní styl. Úžasné bylo i to, že jsme měli školu přímo u pláže,“ doplňuje studentka.

Trvalý přesun do teplých krajů si naopak nedovede představit sekundánka Andrea Velíšková. „Chtěla bych tam jet na rok studovat na vysoké škole, doma jsem ale tady,“ říká Andrea, kterou na školu se španělskou výukou přivedl zájem o jazyk i kulturu.

GLP nabízí bilingvní studium už pět let, studenti se ve španělštině učí hned pět předmětů – dějepis, zeměpis, matematiku, fyziku a chemii. „Měla jsem zpočátku problém zvyknout si na přízvuk učitelů,“ připouští další premiantka Klára Červená z kvarty. Na gymnáziu totiž španělské předměty vyučují pouze rodilí mluvčí. „Španělská strana platí učebnice a shání učitele, naším úkolem je zajistit jim plat a ubytování,“ upřesňuje ředitel GLP Jaromír Kašpar.

Velvyslanec Španělska J. E. Pascual Ignacio Navarro Ríos v úterý maturitním ročníkům popřál štěstí a ocenil i španělské učitele. „Kromě jiného si museli zvyknout i na české počasí,“ podotkl s úsměvem Ríos.

Stipendium dostávají studenti nejen za výborný prospěch. „Hodnotí se i školní a mimoškolní aktivity,“ upozornil ředitel Kašpar. Všechny oceněné dívky se také shodly na tom, co se zhruba třinácti tisíci korun udělají. Žádný mejdan, žádné drahé dárky, žádné rozhazování. Všechny si je prý uloží, aby měly do budoucna rezervy na studium.