„V nároďáku jsem první holka z Plzeňského kraje, čekají mě sice víkendové tréninky v Praze, ale mám velikou radost,“ říká Papežová. Ta se před šesti lety s kamarádkou rozhodla založit tým roztleskávaček.

„Našly jsme si českou asociaci Cheerleaders a odjely jsme v létě na jejich kemp, kde nám ukázali, o co vlastně jde,“ prozrazuje jedna ze zakladatelek úspěšného plzeňského týmu roztleskávaček.

Od doby, kdy se dvě kamarádky nadchly pro v Čechách neobvyklý sport, se hodně změnilo. „Aktuálně máme tři týmy. Seniorský je od šestnácti let a má teď kolem dvaceti členů, v juniorském je asi patnáct děvčat od jedenácti do patnácti a nejmenší holčičky trénují v pěti,“ potvrzuje Papežová.

Nové členky sháněly holky postupně, nejdříve prý oslovily kamarádky. „Když jsme vyčerpaly známé, vytvořily jsme informační letáčky. Dnes využíváme sociální sítě,“ prozrazuje Papežová.

Nyní má seniorský tým i čtyři kluky. „Soutěží nejen za celý tým, ale také v partnerském závodě, takzvaném partner stunky, kdy muž drží dívku nad hlavou,“ popisuje Papežová.

Zanedlouho od vzniku plzeňských Cheerleaders se dostavily první úspěchy a tým se umístil například na mistrovství České republiky, na soutěži Iritcheercup, anebo dokonce na mistrovství Evropy. „To proběhlo teď v červenci a náš tým se umístil jako sedmý v kategorii Hip hop,“ upřesňuje Papežová.

Takový úspěch se samozřejmě musí oslavit. „Šli jsme si sednout a popovídat. Ještě to ale oslavíme tak, že budeme dřít víc, abychom byli ještě lepší,“ usmívá se Papežová, podle které se tak jako jinému sportu i roztleskávání musí něco obětovat.

„Musíme mít fyzičku a být i psychicky v pohodě, jinak se to na výkonu projeví. Každý by se měl v kondici udržovat i individuálně a nespoléhat jen na tréninky. Důležitou roli hraje samozřejmě také životospráva,“ dodává Ivana Papežová.