Radní aktuálně odhlasovali prodej 137 jednotek v blocích G, J a I. Jde o druhou etapu prodeje městských bytů, která fakticky odstartuje v r. 2019. Nabízet se budou byty na adresách Sedlecká 7 a 9, Brněnská 61 a 63, Vrbovecká 6, 8 a 10, Bzenecká 14. Návrh musí ještě projít zastupitelstvem.

Druhá etapa naváže na první už odsouhlasenou transakci s odprodejem 174 bytů. „Prodají se v příštím roce, zatím probíhá admiistrativní proces,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Následovat bude ještě vlna prodeje, kdy bude od roku 2019 nabízeno obyvatelům ke koupi dalších 172 bytových jednotek. Celkem jde tedy o 483 bytů.

Byty na Sylvánu vyrostly v letech 2002 až 2005 a byly to poslední obecní byty, které Plzeň postavila. Radnice tehdy za primátora Miroslava Kalouse využila ministerskou dotaci, ale podmínkou bylo, že byty musí zůstat 20 let nájemními a nesmí se odprodat. Později to zmírnila novela zákona, která lhůtu zkrátila na polovinu. Pořizovací cena bytu 2+1 se pohybovala mezi 1,5 až 2 miliony Kč.

„O záměru prodat konkrétní byty v první etapě rozhodli zastupitelé letos 20. dubna. Termín prodeje závisí na uplynutí lhůty 10 let od kolaudace, to znamená, že se začnou jako první prodávat domy postavené a zkolaudované nejdříve,“ uvedla radní pro nakládání s majetkem Helena Matoušová (ODS). 

Podle primátora je o odkoupení bytů nájemníky zájem. „Byty, které s neprodají, si město nechá a obyvatelé tam budou dál v nájmu,“ řekl Zrzavecký. Utržené miliony korun za odprodej chce radnice znovu investovat do bytového fondu. „Můžeme za ně realizovat záměr postavit sociální byty v Zátiší,“ dodal Zrzavecký. Na ty chce město získat dotaci, ale pokud neuspěje, postaví podle primátora byty i bez ní.

Povodně v Plzni - 13. srpna 2002
FOTOGALERIE: Nezvladatelné řeky aneb 15 let stará noční můra