Poslanecké návrhy byly ve třetím čtení zákona o rozpočtu na rok 2008 tuto středu zamítnuty. Plzeňský kraj by měl z dvou miliard inkasovat zhruba sto milionů. Skoro 70 milionů pak půjde do karlovarského regionu.

Oproti minulým bylo letos polaneckých návrhů minimum. Z Plzeňského kraje je předkládala jen poslankyně KSČM Ivana Levá. „Jedná se o návrhy, které se do materiálů rozpočtového výboru nedostaly, ale já je pokládám za velmi důležité. Chci získat 10 milionů korun na dokončení rozestavěné školy v Dobřanech a další tři miliony žádám na opravu kostela v obci Kostelec,“ vysvětlila ještě před třetím čtením zákona poslankyně.

V seznamu rozpočtového výboru figurují základní školy v Plzni, Chotěšově, Všerubech, Pačejově, Stodě a Rokycanech. Právě rokycanská škola získá největší částku, a to 12 milionů korun. „Je to jen část z potřebných nákladů na kompletní rekonstrukci. Objekt je v katastrofálním stavu, a musí se demolovat. Zbudou z něj jen obvodové zdi a vše ostatní bude nové,“ vysvětlila zástupkyně ředitele školy Ludmila Moulisová.

Podle člena rozpočtového výboru Vladislava Vilímce bylo zařazení rokycanské školy do seznamu logické. „Škola potřebuje až 40 milionů. Samotné Rokycany takovou částku nemají, takže je třeba, aby se složily rozpočty na různých úrovních včetně krajského,“ dodal.

Přerozdělovat peníze do regionů „porcováním“ letos nechtěli poslanci ČSSD. „Předkládali jsme protinávrh, aby se o projednávané dvě miliardy korun posílil rozpočet školství. Peníze by v něm byly použity jak na investice, tak na mzdy učitelů. Rozpočet školství považujeme za jeden z nejvíce napjatých,“ vysvětlil sociálnědemokratický poslanec Václav Votava. Návrh ČSSD ale nevyšel.

Na co se naporcuje?

obec/město – suma v tisících (důvod investice): Blovice – 2000 (rekonstrukce sportovního areálu); Radnice – 4000 (zdravotní středisko Radnice); Starý Plzenec – 1000 (vybudování sportoviště – skatepark); Domažlice – 6000 (rekonstrukce tréninkového fotbalového hřiště); Horšovský Týn – 6000 (rekonstrukce sportovního stadionu); Klatovy – 5000 (rekonstrukce Masarykovy ZŠ); Plzeň – 5000 (rekonstrukce hřiště při 4. ZŠ v Bolevci); Plzeň – 3500 (expozice Život v podzemí v zoologické zahradě); Rokycany – 12.000 (rekonstrukce ZŠ ul. Míru); Plzeň – 5000 (pořízení výukových exponátů do Techmania science centre); Pačejov – 4000 (úprava a přístavba jídelny ZŠ); Plzeň – 5000 (výstavba víceúčelové tělocvičny u 31. ZŠ, E. Krásnohorské); Všeruby – 2000 (výměna oken a dveří ZŠ); Chotěšov – 2000 (rekonstrukce kotelny ZŠ); Pivoň – 9500 (výstavba azylového domu léčebny a vzdělávací centrum); Sušice – 9900 (rekonstrukce hřiště, umělá tráva 3. generace); Stod – 7000 (vestavba podkroví, rekonstrukce kotelny a kanalizace v ZŠ); Stod – 6500 (obnova zastřešení kostela a fasády na Křížovém vrchu)