„Z kvetoucích stromů nadšený nejsem, ale to nejhorší teprve přijde, až naplno rozkvete řepka a trávy. To abych pak chodil v plynové masce,“ svěřuje se mladý muž. Jedinou jeho záchranou je návštěva alergologa, který mu předepíše léky.
Tam ale nyní míří davy lidí. „Nezlobte se, ale nemám vůbec čas. Mám úplně plnou čekárnu a jsem ve strašném skluzu,“ omlouvala se včera například alergoložka Eva Mračková. Ani minutu času si v ordinačních hodinách nenašla i další plzeňská lékařka, která se zabývá alergologií, Ester Seberová. „Začala pylová sezona, mám spoustu pacientů, čekárna je nabitá,“ říká Seberová.
Pomalu ustupují dřeviny:
líska, olše, tis, jilm
Už poletuje pyl:
bříza, habr, jasan,vrba,topol, javor, cypriš, borovice.
Čeká se nástup:
Dřeviny: dub, buk, ořešák, kaštanovník, jírovec, platan
Trávy: drnavec
Byliny: hořčice, pampeliška, řepka, černý bez
Zátěží pro mnohé alergiky podle odborníků je, že letos kvůli specifickému počasí vykvetla spousta alergenů najednou. „Některé stromy by už správně měly být odkvetlé, ale kvůli dlouhé zimě vyrašily až teď, jiné vykvetly naopak dříve. V podstatě se ze dne na den oteplilo a klasické jaro vlastně vůbec nebylo,“ uvádí Monika Vyletová ze Zdravotního ústavu v Plzni. Dodává, že pylů mohlo být ještě daleko více, kdyby nebyly včely po dlouhé zimě ještě zesláblé.
„Lidé při takové spoustě kvetoucích stromů a bylin hůře zjišťují, z čeho jejich potíže pramení. Mnozí nevědí zda rýmu přičítat alergii nebo například viróze,“ říká Vyletová. Často jí proto volají a ptají se, co kvete, jestli to nemůže být tím. „Problém je v tom, že toho kvete opravdu moc. Ještě dokvétá líska, začíná kaštan, připravuje se buk, dub, lípa a každou chvíli rozkvete i černý bez,“ jmenuje příklady Vyletová.