Skutečnost je ovšem zcela jiná.

Stavba u hlavní silnice z Nepomuku na Písek je roky zavřená a rozkrádaná. Komu to vadí? Jejímu majiteli, který však nic dělat nemůže, i městečku, jež přišlo o jedinou možnost ubytování turistů.

„Mrzí nás, že to s motelem tak dopadlo. Sloužil dobře a mohl sloužit dál," říká kasejovická starostka Marie Čápová.

Téměř úplně vykradený motorest už zloděje prakticky nemá čím přitáhnout. Zato láká například narkomany a jiné pochybné existence a může v něm být i nebezpečno.

Majitelem Agra je stále Michal Jiřík z Prahy, který musel motorest v roce 2007 zavřít kvůli finančním problémům. Provozoval jej pět let. „Abych ho mohl koupit, vzal jsem si od banky úvěr. Nemohl jsem ale splácet a motorest bance propadl," popisuje zánik podniku Jiřík.

Fakt, že motorest bance propadl, znemožňuje Michalu Jiříkovi s ním cokoliv dělat. „Není možné ho ani nabídnout k prodeji," tvrdí. V Kasejovicích prý byl naposledy asi před měsícem. „Vím, jak to vypadá, občas jsem zavolal policii z Nepomuku a podařilo se někoho chytit. Ukradené kovové věci někdy objevili ve sběrně ve Dvorci," dodává Jiřík.

Chytání zlodějíčků se ale postupem času zřejmě omrzelo. „V letošním roce se nepomučtí policisté trestnou činností v souvislosti s touto budovou nezabývali. Nedostali žádné oznámení. Ale v rámci své služby k motorestu zajíždějí," konstatuje mluvčí policejního odboru Plzeň-venkov Ivana Telekešová.

Horší je, že v totálně nezabezpečeném motorestu dnes mohou nezvaní zvědavci a nenechavci navíc přijít k úrazu.

V okolí budov chybí poklopy od kanalizace a místo nich zejí hluboké díry. Podlahy uvnitř motorestu pokrývají střepy z roztlučených oken, cesta po rozpadajících se schodech do patra může skončit úrazem, stačí špatně šlápnout.

Policejní mluvčí upozorňuje, že veškeré úrazy by šly takzvaně na triko majitele. Měl by se postarat o to, aby do Agra nikdo nemohl.

To je ale takřka nemožné. „Otevřené kanály jsme přikryli, zloději ukradli i provizorní poklopy. Kdysi motorest i hlídaly kamery a cedule o zákazu vstupu byly vylepené v oknech. Jenže ta okna jsou rozbitá," posteskl si majitel.

Obyvatelé Kasejovic, které jsme oslovili, by nejraději nechali Agro srovnat se zemí. „Vždyť je to ostuda," říkají.