„Mluvila se svědky, ale policii jejich jména nesdělila. Jejich vyjádření nám sice přetlumočila, ale taková výpověď je nevěrohodná a nedá se použít jako důkaz,“ říká policejní mluvčí Jaroslav Ibehej s tím, že bez výpovědi svědků je vyšetřování těžké.

Václav Bečvářík tehdy v Plzni ztratil peněženku i s doklady. Tu údajně nálezci odnesli na služebnu městské policie na Slovanech. Poté ještě jeli do mužova bydliště a vzkázali mu po příbuzném, kam si má pro svoji peněženku jít. Když ale její majitel na služebnu přišel, strážníci mu sdělili, že o jeho peněžence ani údajných nálezcích nic nevědí. Muž tedy vše ohlásil na policii.

Lidé, kteří tvrdí, že peněženku našli, mají strach. „Hned nás napadlo, že když teda ti policisti zjistí, že jsme se přihlásili, tak aby se nám ještě nechtěli, nevím jak to říct, mstít nebo nevím. Taková ta důvěra prostě zmizela,“ uvedli v rozhovoru pro ČT s tím, že jednání strážníka se jim zdálo divné. „Peněženku si od nás vzal a řekl jen“ no tak děkujeme a můžete jít.“ Neudělal s námi žádný záznam ani zápis z toho co ta peněženka obsahuje, komu patří, nevzal si ani naši identifikaci. Tak jsme raději kontaktovali přímo majitele,“ vysvětlili.

Policisté znovu apelují na případné svědky. „Pokud má někdo informace k tomuto případu, měl by podat svědectví na policii. Nálezci mohou významně přispět k tomu, aby se šetření pohnulo kupředu. Nemají se čeho bát,“ říká Ibehej. Bečvářík prý ale obavám rozumí. „O vrácení peněz už mi v této chvíli vůbec nejde, teď už chci jen, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost. To, že nálezci chtějí zůstat v anonymitě, ale chápu. Nezlobím se na ně,“ uvedl.

Kolem případu se objevily spekulace, že jde o zinscenovaný pokus o pomstu strážníkům. Bečvářík byl totiž již dvakrát strážníky řešen pro přestupek. Dohady ale nechce nijak komentovat stejně jako policie. Vyjádřit se v tomto ohledu nechce ani velitel plzeňských strážníků Luděk Hosman. „Chceme, aby se vše transparentně vyřešilo,“ podotkl.

Reportérka ČT není povinná prozradit svůj zdroj. „Ti lidé na mě působili velmi věrohodně. Apelovala jsem na ně, ale říkají, že ztratili důvěru v policii. Slíbila jsem jim ale, že je neprozradím,“ říká Vojtěchová.

„Pokud by policisté nálezce vypátrali a vyzvali k podání svědectví, jsou povinni vypovídat. Pokud by se skutečně prokázalo, že někdo celou záležitost zinscenoval, hrozí mu trestní stíhání za trestný čin poškozování cizích práv. Za ten hrozí až dva roky vězení nebo peněžitý trest,“ vysvětlil plzeňský advokát František Koranda.

Přepis rozhovoru, který údajní nálezci poskytli reportérce ČT.

Pokuste se mi co možná nejpřesněji převyprávět, jak se to celé stalo. Jak to tedy bylo?
No tak bylo to tak, že já jsem jel z práce domů a na křižovatce jsem viděl na zemi ležet peněženku, tak jsme jí sebral a dal jsme jí do auta, protože jsem měl domluvený sraz s manželkou, tak jsem jel pro manželku. No naložil jsem manželku, říkal jsem jí podívej co jsem našel, tak si jí vzala, podívala, zjistili jsme teda jméno majitele a manželka zjistila, že tam je teda asi větší obnos peněz
Jak ta peněženka vypadala, co v ní bylo a podle čeho jste zjistili jméno majitele?
No zjistili jsme jméno vlastně podle občanského průkazu, který tam byl a nebyl tem jenom teda ten ale byly tam i další běžné věci, řidičák, techničák a prostě takové ty běžné věci co tam je. no tak jako když manželka zjistila, že tam je větší obnos, tak jsme se domluvili, že peněženku předáme na policii na městskou policii. No a nejblíž kam jsme to měli, tak jsme zajeli směrem na Světovar, tam jsme peněženku předali policistům, zazvonili jsme, policisti nám otevřeli, my jsme přišli dovnitř a jako co chceme, tak jsme řekli, že jsme nalezli peněženku a že jsme ji přišli odevzdat, že nechceme aby s tím byly nějaké problémy, takže jdeme přes ně, aby to všechno proběhlo v klidu.
Policista si od nás převzal peněženku, prohlídl si jí a řekl „no tak děkujeme a můžete jít“. My jsme se na sebe tak podívali a řekli jsme „ to je všechno?“ a on říkal „ jo to je všechno“. Tak jsme řekli no tak dobrý, když je to všechno tak je to všechno. Vyšli jsme ven před tu služebnu a došlo nám co se stalo, tak jsme říkali to je divný tohle, to asi není standardní jednání policisty, no a když jsme nad tím přemýšleli čím dál tím víc, tak jsme řekli, že když půjdem zpátky, tak vlastně se nic nevyřeší, protože naše peněženka to není, nám jí vracet nemusí, tak co, jak to budeme řešit dál. Policista s námi neudělal záznam, žádný zápis z toho, co ta peněženka obsahuje, komu patří, nevzal si ani naší identifikaci nebo tak něco, vůbec nic si nevzal. Tak jsme hupli do auta a řekli jsme si, že budeme kontaktovat přímo majitele.
A vy jste si tu jeho adresu už před tím opsali?
My jsme si to zapamatovali. No a ještě bych chtěl doplnit, že ten policista, že teda si jí tam nechají, že buď se někdo přihlásí a nebo se nikdo nepřihlásí a předají tu peněženku do ztrát a nálezů. Potom jsme teda vzali a odešli a pak se dělo to co jsem už říkal, že jsme teda s manželkou nad tím přemýšleli, nevěděli jsme jak to zpočátku řešit a pak jsme se teda shodli na tom řešení, že teda pana Václava Bečváříka budeme kontaktovat osobně. Tak jsme vzali auto a prostě vyrazili jsme do té jejich vesničky, kde jsme teda našli jeho bydliště, majitele té peněženky jsme doma nenašli a byl doma jeho zeť.
Tak jsme mu prostě celou věc vylíčili, že se nám nelíbil přístup policie, že byl příliš laxní, že s námi ani neudělali záznam, nesepsali vůbec nic a že řekli, že buď se někdo přihlásí a nebo teda předají peněženku do ztrát a nálezů. Tím jsme teda mysleli, že jsme udělali všechno pro to, aby peněženka se dostala zpátky majiteli. V klidu jsme odjeli domů, no a měsíc se nic nedělo, nebo přes měsíc. Pak jsme odjeli na dovolenou, vrátili jsme se, a když jsme se vrátili, tak najednou v rádiu výzva aby se nálezci té peněženky přihlásili. Tak jsme se přihlásili na rádio, které to vysílalo, no a následně potom jsme se přihlásili vám.
Jak tedy došlo k tomu, že jste se rozhodli pana Bečváříka kontaktovat v místě jeho bydliště, jak vás to vlastně napadlo si tu adresu opsat nebo zapamatovat?
No nejdřív jsme jí chtěli vrátit jemu, protože vlastně tu hotovost, tak to prostě se zjistili po té chvilce jo, nejdřív manželka viděla adresu a to a tak říkala, tak jí vrátíme jemu a při dalším, když se tam podívala, tak zjistila, že tam je velká hotovost, tak jsme říkali, že prostě ne, že to dáme přes tu policii, že to bude jistější
A čeho jste se obávali v případě, že byste peněženku vraceli přímo majiteli?
No obávali jsme se toho, že by nám ten majitel mohl říct, že tam bylo víc a chtít od nás třeba i nesmyslnou částku, což by se taky stát mohlo, ale…
Co říkáte tomu, že peněženka, kterou jste odevzdali, se stále nedostala k majiteli?
No pro mě to znamená, že moje důvěra v policii zmizela, takže spolupráci v tomto případě odmítám a už nic hlásit policii nebudu.
Můžete se pokusit popsat strážníka městské policie, který tu peněženku přebíral? V kolik to bylo hodin?
Řekl bych takový ten interval od tři čtvrtě na pět nejdýl do čtvrt na šest. Ten strážník, který to od nás přebíral byl starší. Byl starší a už jenom ten přístup…no nevim no, já jsem si myslel, že udělá zápis a takové ty věci nebo jsem si myslel, bylo mi to divný potom když to neudělal jo, když jsme tam odsud odcházeli, tak vlastně řekl to je všechno, děkujeme, na shledanou
A byla to tedy vaše první zkušenost, proto vás tedy nenapadlo, že by ten zápis měl být udělán ještě na místě, nebo už se někdy něco podobného odevzdali?
To byla moje první zkušenost vlastně s touto věcí jo, takže jsem nevěděl ani jak sám mám jednat a předpokládal jsem, že ten strážník ví sám co má dělat, že zná tak nějak svoje povinnosti a že to všechno bude postupovat podle nějakého toho řádu, prostě my jsme do něj vložili veškerou naší důvěru a jestliže majitel nemá dodneška, tedy bohužel, peněženku, kterou my jsme tam předali, tak to je smutný, to je pak jako bermudský trojúhelník potom asi
Když jste se dozvěděli, že plzeňská rádia vysílají tady ten apel, o který my jsme je požádali, tak jak dlouho jste se rozmýšleli, jestli se přihlásit - nepřihlásit?
No tady ty otázky tam samozřejmě byly, jestli se přihlásíme nebo nepřihlásíme, protože nás napadlo hned, že když teda, jak bych to řekl, že když teda ti policisti zjistí, že jsme se přihlásili, tak aby nám ještě nechtěli…nevím jak to říct, mstít, nebo nevím, prostě nevím jo, taková ta důvěra prostě zmizela no a je těžko si dodat nějakou důvěru, aby se jim věřilo dál jo. to je prostě hrozně těžký a rozmýšleli jsme se tedy s manželkou dost dlouho, jestli se vůbec přihlásíme n to FM, a pak jsme si řekli dobře, tak na FM se přihlásíme,ale chceme zůstat v anonymitě. No tak tam jsme se přihlásili, tam nám dali kontakt na vás a znovu přišlo takové to dlouhé rozmýšlení a jestli jo nebo ne na vás na televizi a furt taková ta nejistota prostě co když a všechno vlastně bylo proti, no a…
A co vás přimělo k tomu, že jste se nakonec přihlásili?
No tak chtěli bychom aby ten pan dotyčný dostal alespoň tu peněženku zpátky s těma dokladama, protože někdy doklady oběhat je podstatně těžší něž peníze
Říkáte, že byste byli rádi, kdyby se ta odevzdaná věc vrátila majiteli. Policie České republiky tvrdí, že byste se měli přihlásit, aby bylo možné případ došetřit. Proč jste to dosud neudělali?
A vy byste jim věřila po té zkušenosti?
To znamená, že…
Nedůvěra, totální nedůvěra v ně už. Těchto případů je opravdu moc a těch zpráv kdy policisté zneužili své vlastně pravomoce je hodně, je moc, takže ta důvěřivost v ně, je ve mně nahlodaná a toto mě jenom utvrdilo v tom, že s nimi prostě spolupracovat nebudu.
Mě by ještě zajímalo, jak jste vlastně pana Bečváříka hledali, jak jste našli jeho zetě?
No museli jsme se zeptat, protože vlastně byli jsme v cizí vesnici, takže jsme se museli zeptat ta, lidí a ti nám vlastně řekli kde bydlí a podle toho jsme ho našli
Byli vám pan Bečvářík nebo jeho zeť povědomí? Znáte je?
Ne Hledali jsme ho jako člověka, kterého jsme před tím nikdy neviděli
Co byste si nejvíc v této kauze přáli?
Za sebe bych si přál aby se mu vrátila celá ta peněženka i s tím obsahem. S veškerýma věcma které tam byli, které jsme předali ale moc tomu nevěřím. kdyby se mu to chtělo vrátit, tak si myslím, že to má už ten večer, kdy zajel na tu policejní stanici nebo policejní služebnu
A jak jste se dověděli, že pan Bečvářík zajel na tu služebnu?
To bylo v tom článku
Takže jste sledovali vývoj toho příběhu?
No takhle my jsme se o to ze začátku vůbec nestarali, protože jsme věřili v tom,že to prostě všechno proběhlo v klidu v pohodě a až potom jak jsem říkal, že mi jedna ta známá poslala ten článek, tak vlastně z toho článku jsem se dozvěděl, že on ještě večer, ten den myslím, že tam bylo psáno, že tam jel zpátky a že tu peněženku chtěl a nikdo z policistů neřekl, že tam je. tam bylo tuším napsáno, že mu ukázali několik peněženek a tu svou mezi nima nenašel.