Úsek silnice II/605 mezi Rokycany, jinak také starou hlavní silnici z Plzně do Prahy, osadí během prázdnin silničáři dlouho vyhlíženými značkami. Po silnici už nebude moci jezdit těžká tranzitní doprava.

Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek řekl, že jednání byla dlouhá. „Při omezování kamionové dopravy je vždy největší problém stanovit náhradní trasu, ale ta je tady evidentní, je to dálnice D5,“ řekl Čížek.

Místní obyvatelé ale moc nevěří, že kamionů ubude. „Většina tudy bude jezdit dál, ale každý kamion, který přes nás nepojede, je dobrý,” míní třeba Ivana Polková ze Svojkovic. Značka se totiž týká jen tranzitu, nikoliv náklaďáků jezdících pro výrobky třeba do holoubkovského Olbrichu nebo voldušského Borgersu ani sousedního sídla společnosti Duvenbeck.
Zástupci obcí na šestsetpětce prý o značku dlouho usilovali. „V minulosti se tu dělaly průzkumy a potvrdily, že tu tranzitní doprava nějaký podíl má. I kdyby ubylo deset, patnáct kamionů denně, tak by nám to pomohlo. Takže osazení značek vítáme,” říká starosta Holoubkova Lukáš Fišer.

Kraj chce na omezení v budoucnu navázat, pokusí se prosadit zákaz tranzitu také mezi Ejpovicemi a Rokycany, pak by byla celá silnice II/605 pokrytá.

Bahna 2018
Bahna rozdunila armádní cvičiště a přilákala desetitisíce zájemců