„Jsem zdravý člověk, takže jsem zapsání do registru bral v podstatě jako samozřejmost. Veškeré podmínky pro darování, jako například věkový a váhový limit či již zmiňovaný dobrý zdravotní stav, jsem splňoval, takže jsem neváhal. Zapsal jsem se před čtyřmi lety a po třech letech jsem byl vybrán jako vhodný dárce,“ vypráví Zeman s tím, že zápis vůbec nebolí. Sestřičky během něj odeberou dárci buď kapku krve nebo za pomocí vatové tyčinky vytřou člověka ústa. Vzorek se následně odešle k vyšetření transplantačních znaků do centrální laboratoře Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD).

00 - Vodní záchranná služby ČČK Plzeň slouží v letních měsících na Hracholuské přehradě v nepřetržitém provozu. Záchranáři se zde střídají v týdenních turnusech. Ve službě jich je vždy minimálně 5.
OBRAZEM: Vodní záchranáři cvičili zásah na přehradě Hracholusky

Pokud je člověk vybrán jako vhodný dárce, může s následným odběrem souhlasit či nikoliv. V případě souhlasu má na výběr ze dvou různých typů odběru krvetvorných buněk, a to klasickým odsátím dřeně z kosti (s narkózou) nebo získáním buněk ze žilní krve separací, podobně jako při odběru krevní plazmy (bez narkózy). „K jednomu člověku/pacientovi se vybere zhruba pět lidí, kteří jsou vhodnými dárci. Ti se pak testují dál a na konci se vybere jeden finální dárce,“ říká dále Zeman. Pouze jedno procento dobrodinců zapsaných v registru se shoduje s nemocným a stane se tak skutečným dárcem. Pokud bude pro nějakého pacienta daný člověk nejvhodnějším dárcem, ozvou se mu pracovníci z registru.

ČNRDD letos ocenil 62 dárců z celé republiky, díky kterým dostali v minulém roce vážně nemocní pacienti šanci na život. Jen díky těmto 62 dobrodincům mohla být pacientům bez dárce v rodině transplantována kostní dřeň. Mezi oceněnými byl právě i Zeman. „Nikdo nikdy neví, zda on sám nebo někdo z rodiny nebude tuto pomoc potřebovat. S člověkem, kterému jsem kostní dřeň daroval, jsem se ještě nesetkal. Vždy se čeká na to, zda se transplantace povede. Přibližně po třech letech od darování se může uskutečnit setkání s pacientem. Kostní dřeň může ode mě získat kdokoliv na světě," dodává Zeman.