„Koupě otevírá možnost oživit oblast kolem jedné z nejnavštěvovanějších rozhleden v Plzni a jejím okolí. Město zaplatí výkup pozemků, čtvrtý městský obvod uvolnil peníze na koupi cesty,“ říká radní pro oblast nakládání s majetkem Vlastimil Gola s tím, že čtvrtý obvod na jaře letošního roku přislíbil, že v letech 2024 až 2026 poskytne vždy po jednom milionu korun na nutné omlazení přestárlého lesa. Městský obvod Plzeň 4 už veřejnosti představil architektonickou studii, která počítá s tím, že pod rozhlednou vyroste malá restaurace se sálem i venkovním posezením, doplněn bude mobiliář a instalovány nové vyhlídky. Realizace lokality bude rovněž v gesci čtvrtého městského obvodu. Podle jeho starosty Tomáše Soukupa je projekt jednou z hlavních priorit a náklady na jeho realizaci odhaduje na zhruba 25 milionů korun.

17446657

„Celou projektovou přípravu bychom rádi dokončili v roce 2025. V případě dostatku finančních prostředků můžeme začít realizovat Nový Chlum v roce 2026,“ nastiňuje plány starosta.

Celková rozloha kupovaných pozemků je téměř 33 hektarů a město je od Římskokatolické farnosti Plzeň – Lobzy odkoupí za 20,4 milionu korun.

„Rozhledna na Chlumu patří mezi místa, kterým chceme vrátit lesk a slávu. Jedná se o skvělý projekt a já věřím, že ho čtvrtý městský obvod za naší pomoci dovede k úspěšné realizaci. Osobně bych chtěl poděkovat plzeňskému biskupství za velmi vstřícné jednání,“ dodává plzeňský primátor Roman Zarzycký.

Město by rádo získalo i samotnou rozhlednu, která má nyní dva spolumajitele, ale jednání jsou teprve v počátcích. Její stav navíc vyžaduje v budoucnu velkou rekonstrukci.

Rozhledna na Chlumu byla postavena v roce 1926 a je prohlášena za chráněnou kulturní památku. Její součástí bývala i chata Luďka Pika, která však byla zbořena už v roce 1999. Rozhledna je přístupná ve všední dny od 15. do 18. hodiny a o víkendech od 10. do 18. hodiny.