Když Petr Štěpanovský otevíral před dvěma lety rozhlednu Chalupská Štěpánka nedaleko Chalup u Zemětic na jižním Plzeňsku, měl o poctivosti lidí určitě jiné představy. Klíče od rozhledny půjčoval na zavolání, organizoval akce, vymýšlel programy, zřídil tam i turistické ubytování. A každému s nadšením vyprávěl, jak by chtěl v budoucnu tohle hezké místo příštím návštěvníkům a především dětem ještě více zpříjemnit. Pro ty, kteří chtěli na rozvoj areálu přispět, umístil majitel v prostorách své vysněné stavby malou pokladničku na dobrovolné příspěvky. Tu mu však zloději před několika dny ukradli. V krátkém čase to byla už druhá taková nepříjemnost, o několik dní dříve byly z téže kasičky zcizeny všechny peníze a navíc zmizel i dalekohled.

Oblíbenou rozhlednu Chalupská Štěpánka vykradli zloději už podruhé. | Video: Deník/Pavel Bouda

Petr Štěpanovský na první krádež, ke které došlo koncem února, reagoval na facebookovém profilu rozhledny mimo jiné tímto textem: „Ve svém životě pravidelně pomáhám potřebným, takže pokud jste na tom někdo tak špatně, že musíte vykrádat kasy, místo toho se stavte přímo u mě, dám vám jídlo a přispěji i finančně. Příspěvky z dobrovolného vstupného používám na údržbu a další rozvoj areálu využívaného hojně turisty a rodinami s dětmi. Jsou bohužel lidé, kteří si práce druhých neváží.“ Pro lepší zabezpečení proto také majitel nainstaloval do prostor rozhledny minikamery.

Krádež ihned vzbudila značné emoce i na sociálních sítích, jejichž uživatelé se vyjadřovali ještě ostřeji. „Lidé jsou opravdu hovada. Nějaká hyena vykradla kasičku na dobrovolné vstupné. Doufám, že si někdo opravdu pomohl a peníze si náležitě užije. Za případné sdílení děkuji, třeba se to dostane až k dotyčnému a zamyslí se nad svým nepochopitelným jednáním,“ píše například ve svém příspěvku Vendulka Šelaisová.

To ještě nikdo nemohl tušit, že zanedlouho dojde k další krádeži, při níž zmizí pro jistotu už celá pokladna i se židlí, ke které byla pevně přišroubovaná.

„Poprvé jsem si myslel, že to byl asi nějaký chudák nebo že prostě příležitost udělala z někoho zloděje, ale teď podruhé už se jednalo o cílenou krádež s násilným vniknutím, místo bylo evidentně vytipované nějakým lumpem. Strávil jsem tam kvůli tomu za přítomnosti policie z obvodního oddělení ve Stodu, kriminalistů z Plzně a psovodů celkem tři hodiny a bojuju teď s pocitem marnosti,“ řekl Deníku po druhé krádeži zkroušený majitel.

Celý příběh tím ale nekončí. Podle aktuální zprávy se policii díky kamerovým záznamům podařilo pachatele záhy dopadnout. Že by šlo však o vyloženě šťastný konec se říci nedá, protože pro Petra Štěpanovského je to velké zklamání. Dotyčného totiž osobně zná.

„Když mě tenkrát poprosil, zda by nemohl u mě na rozhledně nějaký den přespat, protože jej přítelkyně vyhodila z bytu, tak jsem ho tam nechal a ještě mu dovezl vodu a dřevo do kamínek. Netušil jsem, že to využije k obhlédnutí terénu a opakovaným krádežím. Čert vem pokladnu a peníze, ale ta ztráta důvěry v lidi a chuti do další práce, to mě mrzí nejvíc.“