Žena pracuje jako fotografka a v současné době má kvůli nařízení vlády uzavřený ateliér. „Nynější situace kolem koronaviru mi není lhostejná. Četla jsem, že v Praze nebudou lidé smět do veřejné dopravy bez roušky, je dost možné že takové nařízení přijde i k nám. Kde ale lidé mají roušku sehnat, když nejsou k dostání? Napadlo mě proto využít volný čas a roušky vyrobit,“ vysvětlila.

Fotografka šije roušky sama, jen s přípravou jí pomáhají děti. „Snažím se je vyrábět ze stoprocentní bavlny. Nějaké zásoby mám ještě doma. Nejvíce času mi zabere příprava, s tou mi ale pomáhají děti. Stříhají mi proužky na úchyty za uši,“ řekla Schejbalová. Podle ní trvá výroba jedné roušky pár minut. „Nejsem profesionál, ale snažím se. První jsem měla hotovou zhruba za půl hodiny, to jsem ale musela naměřit látku a udělat střih. Další byly hotové za chvilku,“ sdělila s tím, že pokud sežene látku, v šití bude pokračovat. „Nechci za ně nic, jsem ráda, že mohu pomáhat,“ uzavřela fotografka.

Návod, jak si svépomocí ušít roušku, pro vás připravila redaktorka Deníku

A tady je výsledek
PODÍVEJTE SE: Jak vyrobit funkční roušku podomácku

K iniciativě Kateřiny Schejbalové se připojil starosta Malesic Aleš Tolar. V úterý 17. března jel do Plzně nakoupit do galanterie na Klatovské třídě potřebný materiál. "Nebyl jsem sám. Před obchodem byla hodně dlouhá fronta," informoval. Dodal, že nakoupil materiál za sedm tisíc korun a rozveze ho mezi pět žen, které se přihlásily, že také budou doma šít roušky pro ostatní.

Podobná iniciativa vznikla i Radčicích. Starosta Rolando Arias v pondělí nakoupil materiál až na 1300 roušek. Šít je budou dobrovolnice. "Roušku by měl člověk každý den po použití alespoň minutu propařit žehličkou s parním rázem a vždy po několika dnech, či podle situace vyprat," radí na facebooku Radčic starosta, jenž je profesí lékař. "Pokud do roušky vložíte například hygienické zvlhčené ubrousky z netkané textilie ve 2 -4 vrstvách, nic tím nepokazíte, ubrousky lze dokonce na okrajích prostřihnout a natáhnout přes uši a přes ně dát roušku," pokračuje. První roušky putovaly k radčickým prodavačkám, protože ty žádné neměly.

ON-LINE ke koronaviru
najdete ZDE

Už od pondělka šijí roušky v dílnách Divadla J. K. Tyla v Plzni. "První várku asi pěti stovek roušek si už v úterý u nás vyzvedl pracovník plzeňského magistrátu. Magistrát pak rozhodne o jejich distribuci" uvedl vedoucí kostýmní výroby Jan Prýmek. Dodal, že ale první roušky, které v dílnách ušili, putovali ke všem kolegům z divadla. "K šití využíváme materiál z našich skladů. Máme ho zhruba na tři tisíce roušek. V šití budeme pokračovat alespoň do konce tohoto týdne. Za den jsme schopni ušít až osm set roušek," dodal Jan Prýmek.

Šití roušek v dílnách Divadla J. K. TylaZdroj: Facebook

Snímek z dílen Divadla J. K. Tyla

Do šití roušek se spolu se svými dětmi pustila i Marcela Mašínová, ředitelka plzeňského Divadelního léta: "V úterý jsme si naplánovali ušít jich padesát a odvezeme je do plzeňské Diakonie." Dodala, že roušky šije i mnoho jejich kamarádek.

Pomůže i Plzeňský kraj, který plánuje šití v Integrované střední škole živnostenské ve Škroupově ulici v Plzni. Šest studentek oboru návrhářství a čtyři mistrové budou šít roušky z bavlněné látky dodané krajem.

Noste roušky, vyzývají osobnosti

Noste roušky, vyzývají osobnostiZdroj: Archiv osobností

Noste roušky, chráníte sebe i ostatní. K výzvě, která poslední dny hýbe sociálními sítěmi se připojují i osobnosti ze západu Čech. „Noste roušky, buďte ohleduplní ke všem ostatním. Nestyďte se s nimi chodit po ulici a berte si je i k lékaři. I doma ušité, jsou lepší než nic. Každá ochrana před případnou nákazou je důležitá," apeluje na obyvatele ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. Dodává, že stačí i šála přes obličej.  Také senátor a starosta Božího daru v Karlovarském kraji Jan Horník rozhodně doporučuje nosit ochranné pomůcky."Chraňte sebe i své okolí. Noste roušky, buďte ohleduplní ke všem ostatním. Berte si je, když jdete na ulici, do obchodu i k lékaři. Není zač se stydět," říká Jan Horník. Sám ochranné pomůcky důsledně používá. Kdo nemá roušku, může podle něj improvizovat, a v případě nouze použít šálu či vyhrnutý rolák.

Starostka Sokolova Renata Oulehlová k rouškám podotkla, že není ostuda chránit sebe i ostatní, ale naopak dobrá věc. Nedostatek roušek lidé řeší například jejich svépomocnou výrobou. V Sokolově je pro vlastní potřeby města zhotovují například chráněné dílny nebo dům kultury. Na facebooku vznikla skupina Roušky nejsou – ušijeme si je, i vy můžete pomoci! Podpořil ji i senátor Miroslav Balatka.

Roušku nosí také jednatel firmy Auto Nejdl Tomáš Nejdl. „Snažím se jít ve firmě příkladem," řekl Nejdl a dodal, že hlavně lidi na recepcích a pokladnách by neměli váhat a používat roušky.

Přidejte se ke známým osobnostem, noste roušku, vyfoťte se v ní a pošlete nám fotografii na servis.zapad@denik.cz a my ji zveřejníme ve fotogalerii na našem webu.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník