Regionální operační program (ROP) Jihozápad rozdělil vloni mezi úspěšné žadatele o dotace z Plzeňského a Jihočeského kraje 1,6 miliardy korun. Další výzvy chystá i na letošek, ovšem půjde o výzvy úplně poslední, neboť ROP končí a nahradí ho celorepublikový Integrovaný regionální operační program.

„V roce 2014 vyhlásil Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad celkem pět výzev k předkládání projektových žádostí. Výzvy byly určeny zájemcům o dotace z Jihočeského a Plzeňského kraje a směřovaly do modernizace silniční sítě, rozvoje místních komunikací, Integrovaného plánu rozvoje měst a rozvoje infrastruktury základního, středního a vyššího odborného školství," uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaela Šímová.

Ředitelka dodala, že zájem o peníze z posledních výzev byl enormní. Například do poslední výzvy č. 35 zaměřené na rozvoj místních komunikací, v níž bylo připraveno 115 milionů korun, přišlo z Jihočeském kraje 81 a z Plzeňského kraje 52 žádostí za téměř 880 milionů korun.

Za osm let existence proplatil ROP Jihozápad v obou krajích projekty za více než 12 miliard korun.

Z poslední doby lze jmenovat například rekonstrukci mostu přes Berounku na Jateční ulici v Plzni, která stála 315 milionů korun a na niž kraj využil 85procentní dotaci.

V Blovicích zase vybudovali a vloni s úspěchem otevřeli přírodní koupací biotop za 15 milionů korun, v Kralovicích s dotační pomocí postavili areál klasického koupaliště za 23,4 milionu korun.

Předposlední 34. výzva cílila na odborné školství. Na peníze dosáhlo čtyřiadvacet středních škol zřizovaných krajem. „Projekty za více jak 105 mil. korun jsou z 85 % financovány z Evropské unie, 15 % uhradí Plzeňský kraj," uvedla mluvčí Krajského úřadu Jana Filípková.

Například Gymnázium a Střední odborná škola Plasy s dotací zmodernizuje učebny a laboratoře, Střední škola Kralovice bude moci vybavit posilovnu, plzeňská dopravní průmyslovka pořídí pomůcky pro autoškolu a svářečský kurz a podobně.

Podle Ivo Grünera, předsedy Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstka plzeňského hejtmana, bude závěrečný rok pro ROP obtížný. Podpořené projekty je třeba zrealizovat, zkontrolovat a proplatit letos.

Integrovaný regionální operační program, který nahradí sedm regionálních operačních programů včetně Jihozápadu, má peníze z EU čerpat až do roku 2020. Jak přesně, se zatím ale neví.