Dvoudenní festival Ara fest, který se v Plzni uskutečnil od pátku do soboty, představil širokou škálu nejrůznějších žánrů soudobé romské hudby. Oproti loňskému roku se akce konala hned na několika místech s cílem oslovit co nejvíce diváků. Romskou kulturu mohli návštěvníci poznávat v Mlýnské strouze, Šafaříkových sadech nebo U Branky.

„Pomocí festivalových ostrůvků chceme oslovit a přizvat k účasti také diváky, kteří by se jinak festivalu pravděpodobně nezúčastnili, a nabídnout jim příjemně strávené odpoledne plné kvalitní hudby, romského umění a inspirativních lidí,“ uvedl ředitel pořádající organizace Ara Art a dramaturg festivalu David Tišer.

Hlavním dnem Ara festu byla sobota, kdy se U Branky představila například legendární romská kapela Bengas, taneční soubor Khamoro Plzňatar či někdejší člen proslulých Kale Milan Kroka se svým Live Bandem.

Návštěvníci, které Deník oslovil, se shodli na tom, že jim deštivé počasí nevadí a festival si bezvadně užívají. „Byla jsem jeho divačkou i loni. Je skvělé, že už i do Plzně dorazila tak zajímavá akce, která nám více přiblíží romskou kulturu. Připraveno je i několik stanů, takže nám s rodinou ani nevadí, že prší a že je asi 12 stupňů,“ uvedla návštěvnice Kristýna.

Ilustrační foto
Začíná škola, prvňáků nepřibylo