Jak napsala MF Dnes, pod toskánským sluncem se hřál pár dní v červenci i místopředseda plzeňské ODS a člen výkonné rady strany Roman Jurečko a bývalý ministr spravedlnosti a šéf krajské organizace ODS Jiří Pospíšil. Oba politici ale souvislosti striktně odmítají. Tvrdí, že v Itálii se potkali s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem a šéfem ČEZ Martinem Romanem jen naprostou náhodou.

Mělo to být v době, kdy se Topolánek s Romanem objevili v hotelu, kde plzeňští politici bydleli. „Ten hotel je asi dvacet kilometrů od vily, kde pobýval Topolánek,“ prohlásil Jurečko s tím, že u hotelu je shodou okolností golfové hřiště, kam si přišli Topolánek s Romanem zahrát.

Další podrobnosti ke své dovolené odmítá Jurečko sdělit a trvá na tom, že šlo o soukromou cestu, ze které se nemusí nikomu zpovídat. „Nebyl jsem jen v Toskánsku, ale Itálii jsem projel od severu k jihu. Byl jsem třeba i v sirných lázních, kde jsem si léčil bolavou nohu. Proč vás nezajímá třeba to a držíte se Monte Argentaria, kde jsem pobyl jen čtyři dny z celé dvoutýdenní dovolené ?“ odráží Jurečko dotazy.

Jurečko je šéfem představenstva Plzeňské teplárenské, kterou si chce na deset let pronajmout finanční skupina J & T. A právě její zástupce měl podle MF Dnes zajišťovat koupi toskánské vily, kde bydlel Topolánek. Jurečko však jakoukoliv souvislost se svou osobou důrazně popírá. „Nejel jsem tam jednat o teplárně. Neletěl jsem soukromým tryskáčem, nebyl jsem v žádné vile a na žádné lodi,“ opakuje.

Podobně mluví i Pospíšil, který Toskánsko navštěvuje pravidelně už několik let a s Jurečkem jej navštívil už potřetí. „Jezdím tam často a vždy bydlím v privátu nebo v hotelu. Nikdy ve vilách nebo na lodích,“ podotkl Pospíšil. Část své letošní dovolené strávil v Toskánsku i s dalším svým stranickým kolegou Martinem Baxou. „Jsme s Jiřím Pospíšilem spolužáci z gymnázia,“ uvedl Baxa a dodal, že on se letos v Itálii nepotkal ani s Jurečkem, ani s Topolánkem ani s Romanem.

O tom, kdo stojí za toskánskou aférou, ve které byli vyfoceni politici s podnikateli na jachtách, se zatím jen spekuluje. Podle včerejších informací médií může být skandál součástí konkurenčního boje mezi velkými energetickými společnostmi.