Od kraje dostane netradiční dárek už nyní – má sloučit se Západočeským muzeem v Plzni a stát se jeho pobočkou.

Důvod? Vytvoření Vědeckého centra paleobiodiverzity s nadnárodní působností se sídlem v Rokycanech. Obě organizace mají významné paleontologické sbírky, které by touto změnou využívala nová instituce.

Původně bylo umístění centra plánováno v areálu bývalých rokycanských kasáren, o koupi budovy se již jednalo s městem Rokycany, ale město se rozhodlo objekt prodat soukromému subjektu. „Nyní je možné záměr z roku 2004 realizovat, protože byly v Rokycanech v rámci vybudování depozitářů nalezeny vhodné prostory, které jsou ve vlastnictví kraje," vysvětlil krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Jaroslav Šobr (ČSSD).

Rokycanským se sloučení, které včera posvětila krajská rada a musí ho schválit v prosinci i zastupitelé, rozhodně nelíbí. Zaměstnanci muzea mají strach z budoucnosti, třebaže je vedení kraje ujišťuje, že se pro ně nic nezmění.

A ostře proti sloučení vystupuje i historik Martin Lang, jenž krok označil za barbarský a nekulturní čin. „Každý přechod sbírek na jiného správce je doprovázen významným rizikem poškození sbírek manipulací či evidenční chybou," vzkázal hejtmanovi a radním Lang.