Po roce ale nadšení opadá. Jedna z klíčových staveb, nová budova galerie, zřejmě vůbec nevznikne, na další projekty se stále shánějí peníze. Zároveň utichl i mediální zájem. Podle umělecké ředitelky Yvony Kreuzmannové ale tým Plzeň 2015 v žádném případě nezahálí. „V současné době máme hotový strategický plán, který jsme odevzdali městským zastupitelům,“ uvedla Kreuzmannová. Dokument má podle ní více než sto stran a popisuje, co všechno by mělo do roku 2015 následovat. Nechybí ani popis postupů pro různé aktéry, jak se stát součástí projektu.

„Je to složitý proces. Výběr akcí se odehraje prostřednictvím přímých kontaktů i otevřených výzev. Musí být nastavený určitý filtr. Například tak, aby se mohly přihlásit jen projekty, které mají zajištěné spolufinancování. Práce kolem titulu je podobná, jako když se staví dům. Nejprve je potřeba zavést sítě. Pak teprve lze zahájit stavební řízení. Procedury kolem něj také nebývají veřejnosti na očích,“ sdělila Deníku další představitelka společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová.

Co se financování týče, Plzeň má zajištěno sto milionů korun od ministerstva kultury. „Podáváme žádosti do nejrůznějších programů EU, které se týkají kultury, cestovního ruchu či výzkumu. Zveřejňujeme zároveň výzvy na stáže v rámci EU, kterých se mohou účastnit plzeňští umělci,“ uvedla Kreuzmannová.

Předjednána je i spolupráce se státními organizacemi a agenturami z oblasti cestovního ruchu a kultury. „Chceme, aby byla Plzeň brána jako priorita,“ dodává. Tým chce těžit i z úspěchu plzeňských fotbalistů. „Je to skvělé. Určitě to chceme v propagaci Plzně v Evropě využít. Konkrétní podobu spolupráce budeme s klubem domlouvat,“ doplňuje.

Počítá se rovněž se zapojením soukromého sektoru. Na některých projektech už se podílely například společnosti Plzeňská teplárenská nebo Plzeňský Prazdroj.

Spolupracovat s týmem zatím nebude třeba Škoda Transportation. „O ničem takovém teď neuvažujeme. Náš největší vklad do projektu je budova pro science centrum Techmania,“ konstatoval generální ředitel firmy Josef Bernard.

Společnost Plzeň 2015 dnes čeká stěhování do nových prostor, které se budou nacházet ve vodárenské věži. Součástí slavnostního otevření bude i doprovodný program. Jeho součástí se stane i vyhlášení Plzeňských ikon 2011.

„Je důležité, že nové sídlo máme. Získali jsme tak kontaktní bod, kde se budeme moci setkávat s veřejností,“ říká Kreuzmannová.

Plzeň 2015 v současnosti zaměstnává na plný úvazek sedm lidí, tři pak na částečný. „Rozpočet na letošní rok je od města šestnáct milionů korun. Určeny jsou především na mzdové a provozní náklady,“ uvedla Krejsová.