Rok 2019 se nese ve znamení zvyšování důchodů. Na své si ale nepřijdou jen senioři, nahoru jde i minimální mzda.

Důchody se zvyšují nejvíce za posledních 20 let o 3,4 procenta. V průměru si každý senior polepší o 900 Kč. Osoby, kterým je 85 let a více, si přilepší ještě o 1000 Kč. „Samozřejmě navýšení důchodu vítám, při dnešních cenách všeho se každá koruna počítá, a to hlavně u nás seniorů. Potřebujeme například řadu léků, a to není nic levného,“ sdělil senior Jan Nový z Plzně.

U minimální mzdy je zvýšení podobně razantní dochází k historicky druhému nejvyššímu růstu od jejího založení v roce 1991. Od ledna se zvedá z 12 200 Kč na 13 350 Kč měsíčně. Schválená suma má zohledňovat současný ekonomický vývoj. Minimální hodinová mzda se také zvýšila, a to z 73, 20 Kč na 79, 80 Kč.

NEMOCENSKÁ OD ČERVENCE

Od července 2019 se budou opět vyplácet i první tři dny nemocenské. Zaměstnavatelé proto požadovali elektronické neschopenky jako formu kontroly svých zaměstnanců. Tato informační služba v podobě „e-portálu“ funguje od letošního ledna. Od července budou lékaři povinni elektronicky evidovat začátek a konec pracovní neschopnosti.

Úplná elektronizace se odkládá na rok 2020 z důvodu technické nepřipravenos-ti. K této situaci přispívá i řada starších praktických lékařů, kteří ani nemají technické vybavení.

Vyplácení prvních tří dnů nemocenské bude ve výši 60% denního vyměřovacího základu. Jako kompenzace pro zaměstnavatele se sníží sazba nemocenského pojištění, které platí zaměstnancům.

Zaměstnanci tuto změnu vítají. „Jsem ráda, dosud jsem dost nemocí přecházela, abych nepřišla o peníze,“ řekla Martina Růžková z Rokycan. A co na to zaměstnavatelé? „Očekáváme zvýšení krátkodobé nemocnosti zaměstnanců, ale vše se ukáže až v praxi,“ řekla mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková.

Kristýna Žítková