Dvě velké stavby celkem za 200 milionů korun mohou už teď vyhlížet obyvatelé plzeňské Lhoty. Rozpočet města počítá s tím, že desátému obvodu pomůže se stavbou splaškové kanalizace i se stavbou zcela nové sokolovny. „Budou to jedny z největších investic do malého městského obvodu v roce 2018,“ řekl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas.

Starostka Lhoty Zdeňka Hončarová říká, že za kanalizaci se bojuje od roku 2003 a mluví o průlomovém rozhodnutí, jež obvod s tisícovkou obyvatel posune vpřed. „Mé přání je, aby do dvou let byla kanalizace hotová. Městský projekt řeší většinu území Lhoty kromě asi šesti komunikací v soukromém vlastnictví, které budeme řešit my,“ tvrdí starostka s tím, že někdy to nebude snadné. „Část jedné komunikace patří lidem žijícím na Slovensku. S městem se nebaví.“

Obvod také bude oslovovat obyvatele, aby se na kanalizaci napojovali. Osloví je ve zpravodaji i při setkáních se zastupitelstvem. „Tlačit bude rozhodně i město,“ míní starostka.

Odkanalizování Lhoty vyjde na 180 milionů korun. „Řeší se dlouhodobě a je to významný problém. S Vodárnou Plzeň jsme domluveni na tom, že ona poskytne 50 milionů ze svých příjmů, město Plzeň poskytne dalších 50 milionů korun a k tomu se přidá dotace ve výši 80 milionů korun,“ popsal financování náměstek Kotas.

Na stavbu podobně vyhlížené sokolovny je podle něj v plzeňském rozpočtu připraveno 21 milionů korun, šesti či sedmi miliony přispěje Lhota. „Nejde ale jen o sportovce, ve Lhotě dnes nemají ani sál, ve kterém by se scházelo zastupitelstvo,“ upozornil Kotas.

Sportovci dnes ve Lhotě bojují s nedůstojnými podmínkami – při fotbalových utkáních se týmy převlékají ve stavebních buňkách, v budově s výčepem u hřiště je jen malá šatna a sprcha.

„Přitom hrajeme kraj. Budovu je v plánu zdemolovat a postavit novou s větším zázemím pro sportovce i rozhodčí a zastřešeným prostorem pro setkávání asi o velikosti volejbalového hřiště,“ dodala starostka.