Vize Evropského hlavního města kultury totiž počítá také s prezentací regionů Plzeňského kraje a dějištěm části prázdninového dění v kulturním roce se stane venkov v okolí Plzně.

Projekt se bude jmenovat Devět týdnů baroka. Právě Zelená Hora má být jeho zásadním jihoplzeňským bodem. „Pro mě je důležité pozvednout tohle místo, které by opravu samozřejmě potřebovalo, především na duchovní úrovni. Je důležité, aby tenhle komplex neztratil své osobité kouzlo," domnívá se Kateřina Melenová. Na Zelenou Horu chce přivést moderní kulturu.

Prostory známé například z filmové klasiky Černí baroni jsou pro veřejnost více než tři roky neprodyšně uzavřeny. „Každý týden se u plechových vrat zklamaně otočí desítky návštěvníků. Dovedu si představit oživení nejrozmanitějším uměním či pořádáním workcampů a prohlídek," říká regionální koordinátor Plzně 2015 Pavel Motejzík.

Program zaměřený na priority ve vybraných lokalitách by měl přitáhnout pozornost návštěvníků na kulturní bohatství i v okolí města. Dalšími jihoplzeňskými lákadly budou prostory bývalého pivovaru ve Spáleném Poříčí, přemyslovský hrad Plzeň ve Starém Plzenci, komplex barokních soch od Lazara Widemanna v Žinkovech a také barokní perla – zámek Nebílovy.

V průběhu podzimu vyjde obsáhlý turistický almanach o jižním Plzeňsku, který bude sestavený podle programových linií Plzně 2015.

Adéla Šmausová