VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 1968 v Chrástu. Jen někteří svůj názor na srpnovou okupaci nikdy neodvolali

Příběh Zdeňka Blahety z Chrástu u Plzně

20.8.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Politické události tohoto roku zapsal ředitel ZDŠ Chrást Antonín Zelenka do školní kroniky:

„Nelze vzpomenout událostí, které se sběhly v závěru hlavních prázdnin, přesněji řečeno 21. srpna 1968. Tento den nikdo nezapomene, jako nezapomenou pamětníci 15. březen 1939. Některé státy (NDR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko) v čele se SSSR obsadily půlmilionovou armádou naši republiku, aby u nás potlačily kontrarevoluci a zachránily naši zem pro socialismus. Přišly sem na žádost některých členů vlády a ÚVKSČ.

Po lednu se u nás uvolnilo politické ovzduší a napravovaly se křivdy, které se ve jménu socialismu páchaly, zvláště v padesátých létech. Iniciátorem nové politiky „socialismu s lidskou tváří“ byl A. Dubček. President A. Novotný odstoupil. Pevným postojem nového presidenta L. Svobody byl SSSR nucen jednat o vzniklé situaci. Nepodařilo se, aby byla vytvořena jiná vláda než ta, která právě řídila náš stát. S těmito událostmi budou nesmazatelně spojena jména Alexander Dubček, Ludvík Svoboda, Oldřich Černík a Josef Smrkovský.

Též na našem katastru byly dislokovány sovětské jednotky, a to v Zábělském lese. Z místních obyvatelů se s nimi nikdo nestýkal, pouze k nim chodily děti, převážně cikánského původu.
Všechny silniční značky byly odstraněny, takže mnohé automobilové kolony bloudily i po vsi. Letáky, které vojáci rozhazovali z jedoucích aut, tanků nebo transportérů, děti sbíraly a pálily. Budou další jednání a doufejme, že cestu, kterou jsme nastoupili po lednu, čestně uhájíme.“

Později začala v naší vlasti tuhá normalizace. Učitel Zelenka v dubnu 1970 do školní kroniky připsal: „Záznam jsem učinil v prvních týdnech září 1968, pod silným dojmem zpráv, které se na nás hrnuly ze všech sdělovacích prostředků. Téměř po dvouletém odstupu, kdy u nás dochází k uklidnění politické hladiny zásluhou nového vedení KSČ v čele s předsedou dr. G. Husákem, kdy už je dostatek faktů a kdy opadly veškeré emoce, jeví se mi situace, kterou jsem tehdy popisoval, v jiném světle.

Vstup vojsk Varšavské smlouvy nutno považovat za internacionální pomoc, neboť antisocialistické a antisovětské síly dovedly dovedně maskovat své pravé cíle. I sám osobně jsem podlehl všeobecné náladě, která byla ještě umocněna mou téměř dvouměsíční nepřítomností v ČSSR (pobyt v NDR), takže záznam je poplatný zprávám, které jsem čerpal po příjezdu (27. 8. 1968). Proto odvolávám všechny své mylné názory.“

V Chrástu se takto při stranických pohovorech zachovalo velké množství obyvatel. Byli však i tací, kteří svůj názor na srpnovou okupaci nikdy neodvolali. Jednou z nich je např. paní Dana Jelínková.

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Aukce designových lahví Pilsner Urquell vynesla 1,6 milionu korun

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

NOVÝ POLYGON by měl vzniknout mezi Sokolovem a Lomnicí přibližně v této podobě.

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Brutální útok. Dostane recidivista 10 let?

Plzeň – Valér Milo byl již třikrát odsouzený na Slovensku.

Příprava ledu pro curling? Alchymie, říká Jiří Candra

Plzeň – Curling je jeho životem. Je aktivním hráčem, v barvách Sokola Liboc získal mistrovské tituly, dotáhl to až do reprezentace, je i trenérem. A aby toho nebylo málo, Jiří Candra patří u nás k předním odborníkům na přípravu ledové dráhy pro curling.

Zoo se pochlubila šestitýdenním lvíčetem

Plzeň - Zoologická zahrada včera zveřejnila aktuální snímek odchovávaného lvíčete. Samečkovi je šest týdnů a podle vyjádření Zoo Plzeň už váží více než pět kilogramů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT