„Informace nepopírám. Než ale budu mít v ruce konečné rozhodnutí policie, nebudu je dále komentovat,“ vyjádřila se klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová, která případ převzala od svých plzeňských kolegů.

Rödl nebude stíhán, protože svým rozhodnutím neměl v úmyslu způsobit někomu škodu nebo neoprávněný prospěch. Naopak se snažil škodám zabránit.

Trestní oznámení na něj podal organizátor pochodu Václav Bureš a také Dělnická strana. Proti rozhodnutí si nyní mohou podat stížnost. „Stále zvažujeme, jestli ji podáme. Jsme si vědomi, že by asi nic nezměnila. Podle nás se jedná o zřetelnou snahu případ nevyšetřit. Může to mít dosah do budoucna a podobných protiprávních zákazů bude přibývat,“ vyjádřil se předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.

Plzeňský primátor zakázal pochod radikálů, který se měl konat 19. listopadu jen dva dny před jeho konáním. Krajský soud v Plzni a odvolací Nejvyšší správní soud v Brně následně jeho zákaz označily za protiprávní. Přívrženci krajní pravice tak nakonec Plzní prošli 1. března. Město se pak rozhodlo iniciovat návrh na změnu shromažďovacího zákona. „Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil slíbil, že domluví se senátory a poslanci jeho předložení,“ potvrdil včera primátor. Sněmovně hodlá Pospíšil předložit i návrh na změnu trestního zákoníku. „Jde o to, že člověk, kterému hrozí trestní stíhání, se podle současného zákona vlastně nedozví, když tato hrozba pomine,“ dodal Rödl.