Primátor Plzně Pavel Rödl oznámil na oblastním sněmu ODS, že ze strany vystupuje. Tvrdí, že plzeňské občanské demokraty fakticky ovládá pár lidí a ostatní už téměř nemají šanci prosazovat své názory.

V ODS jste byl 20 let, co vám teď na ní vadí?

Stručně řečeno opravdu v Plzni nevidím “ Nečasovu stopu“. Sněmy, na kterých se hlasuje tajnou volbou, už prakticky neexistují, a o tom, kdo bude na kterém místě kandidátky, rozhodují fakticky dva tři lidé kuloárově. A přednost v tomto výběru jasně dostávají pouze ti oddaní, loajální a poslušní.

Díky určitým dohodám v ODS jste se nejspíš i vy stal primátorem, nebo ne? Kdybyste nebyl součástí dohod v plzeňské ODS, těžko byste se před čtyřmi lety dostal jako lídr na stranickou kandidátku.

To je pravda, ale jen do určité míry. Každá pozice uvnitř strany i navenek je vždy výsledkem nějakých dohod. Ještě před čtyřmi lety však nestačili dva tři lidé, jednalo se mezi jednotlivými sdruženími, na grémiu nebo na oblastní radě. Situace se však jasně zhoršuje, a jak jsem řekl, dnes už o tom rozhoduje fakticky dohoda dvou lidí. Jedním z nich je Jirka Šneberger, kterého si vážím, jenomže on je ten, který prosazuje svůj názor jen velmi obtížně. Moc dobře ví, že v hlasovací mašinerii vládne menšinou. Víte, v ODS se dnes členové strany dělí na “ moje “ a “ tvoje “ lidi. Odmítám být někoho člověk a nechci být poslušný.

Praktiky v ODS přece nejsou nic nového a i vy jste o nich určitě věděl už dříve. Proč jste se rozhodl právě teď? Dopadla nějaká pověstná poslední kapka?

Myslíte chvíle, kdy přetekl pohár trpělivosti? To se hromadilo celé čtyři roky i v závislosti na tom, jak začínaly sílit pozice jednotlivců, mizela dizkuse a přibývalo poslušných hlasování. Dlouho jsem o tom přemýšlel, zejména před parlamentními volbami. Pak jsem začal doufat, že se mnohé změní nástupem Nečase. Přes veškerou jeho snahu je zřejmé, že reformovat zezdola se mu stranu nepodaří, nebo to bude trvat velmi dlouho, a upřímně, moc tomu nevěřím. Poslední kapkou možná byla skutečnost, jak se “ kmotři“ v jižních Čechách dokázali zbavit nepohodlného a slušného člověka – primátora Thomy a z ústředí fakticky zavládlo velké ticho. Přes deklarace o nové, čisté ODS. A nakonec kapkou byla i informace o tom, jak se začíná skládat komunální kandidátka v Plzni. Opět podle jasných kritérií, kdo komu patří, a loajality. Nové bylo snad jen to, aby to byly tváře, které neublíží. Jenže tváře přesně zařazené podle pravidla čí a koho jsou to lidé. Že jsem měl pravdu, to nakonec dokazuje i sobotní tisk. Sebereflexe prostě chybí. V inzertním článku ODS o Martinu Baxovi jsem se dočetl, jak jsem neúspěšně kandidoval na hejtmana. Jenomže Martin Baxa byl na stejné, neúspěšné kandidátce a kandidoval jako třetí za Plzeň. Akorát na to jaksi zapomněl.

Sám jste v květnu prohlašoval, že jste z politiky unavený, končíte a přitom nebudete měnit stranický dres ODS za žádný jiný. Nejdou vaše současné kroky proti vašim vlastním slovům?

Neměním dres za jiný. Kandidovat budu jako nezávislý, bez politické příslušnosti na kandidátce strany Občané.cz. Stejně jako všech dalších 47 lidí, vlastně až na jednu výjimku. A z politiky jsem byl opravdu unavený. Tato skupina lidí, která se rozhodla kandidovat přes mnohá rizika a často i s nemalou dávkou osobní statečnosti, má zcela odlišný způsob přemýšlení. A vede se diskuse o potřebách města . Nemluví o tom, že chce vládnout, nařizovat, rozhodovat, ale spravovat věci města, bránit klientelismu, sobectví, a skupinovým zájmům. Hodně mi to pomohlo. Zapomněl jsem na únavu, vidím v tom šanci. Možná neuspějeme, ale zkusit jsem to musel.

Nebylo za rozhodnutím, že už nechcete kandidovat za ODS to, že jste už neměl šanci na kadidátce být?

Naopak. Měl jsem signály, že bych se nakonec mohl dočkat návrhu na nominaci. Chtěl jsem tomu předejít.