Co je koronavirus?Zdroj: DeníkDenisa Maňhalová z Plzně-Křimic má syna v první třídě a v péči o něj se bude střídat s dalšími členy rodiny. „Informace mě zaskočila v práci. Nejdřív jsem nevěděla, jak situaci vyřešíme. Budeme se muset při hlídání vystřídat s mužem, snad pomůže i babička. Vzhledem k tomu, že pracuji jako osoba samostatně výdělečně činná, to není jednoduchá situace,“ sdělila s tím, že synovi vysvětlovala, proč do školy nemůže. „Řekla jsem mu, že je to nemoc, která je nebezpečná, a doktoři proti ní ještě nemají léky. Proto bude doma, aby se se spolužáky nenakazili navzájem.“

Podobnou situaci řeší také Gabriela Havlíčková z Pňovan. „Musím chodit do práce, takže moji dva synové budou muset být doma sami. Jsem naštvaná,“ uvedla.

Ilustrační foto.
Plzeň reaguje na mimořádné opatření ministerstva

Opatření překvapilo také základní školu v Kozojedech. „Rozhodnutí vlády respektujeme, domnívám se ale, že na vesnici nemá takové nařízení smysl. Naše škola nemá se zaměstnanci ani sto lidí. Navíc skončily prázdniny, teď bude další volno, pak Velikonoce. Učivo se po takové době těžko dohání,“ upozornila ředitelka Eva Doležalová. Největší obavu mají kantoři o žáky devátých tříd, kteří se připravují na přijímačky na střední školy. „Pokud bude zájem, mohou se děti s učiteli sejít například v salonku restaurace, kde by se doučovali. Běžná výuka bude probíhat elektronicky,“ doplnila Doležalová.

Stejně tomu bude na Střední průmyslové škole dopravní v Plzni. „S uzavřením jsme počítali. Obavy máme, jsme škola s téměř tisíci žáky. Už v předchozích dnech jsme nařídili studentům i zaměstnancům, kteří pobývali kdekoliv v Itálii, Německu nebo Rakousku, aby raději zůstali doma,“ informovala ředitelka Irena Nováková.

Vyučovat se tak bude po internetu. „Látku a úkoly budeme posílat přes e-maily a stejně tak je i vyhodnocovat. Problém bude s učni, zatím nevíme, jak zařídíme praktické vyučování.“

Podle Novákové bude muset škola omezit i kurzy na přijímací řízení. „Po konzultaci s odborem školství Plzeňského kraje jsme se rozhodli, že středeční se ještě konat budou. Upozornili jsme ale rodiče, aby na ně neposílali děti, které byly v zahraničí. Kurzy, které se měly konat příští týden, musíme odložit,“ sdělila ředitelka s tím, že škola v souvislosti s koronavirem zrušila také řadu akcí jako třeba krajské kolo soutěže Automechanik junior, Fiktivní pohovor do firmy nebo Matematika je hra. „Všechno se zkomplikovalo, ale určitě je lepší, že se škola uzavře. Nerada bych, aby to tu dopadlo jako v Itálii,“ uzavřela.

DIVIZE. Fotbalisté SENCA Doubravka porazili na úvod jarní části divize Hořovicko (2:1) a teď se představí v plzeňském derby na hřišti Petřína.
Nižší fotbalové soutěže i házená se hrát budou. Nesmí tam být víc než 100 lidí

Vyučování zrušila také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. „Umožní-li to charakter předmětu, bude se vyučovat na dálku,“ řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

V souvislosti s uzavřením škol nebudou do odvolání jezdit plzeňské školní spoje a linky, které běžně nejezdí o prázdninách.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník