Nejhůře jsou na tom ale ti, jejichž dětem budou tři roky až v průběhu příštího školního roku. Aby se děti do školky v průběhu roku dostaly, musely k zápisu už teď. Přednost při přijetí však mají žáčci, kteří dosáhnou tří let už do letošního září. Většině matek ale po třech letech končí rodičovské příspěvky a ani zaměstnavatelé nejsou povinni jim delší dobu držet místo. Co mají mámy dělat, pokud nemají hlídání, však nikdo neví.

„Řekli mi, že mám smůlu, že se malá blbě narodila,“ uvádí Miloslava Šenfeldová, maminka dvouleté Nely. Holčičce budou tři roky až příští rok v březnu, ale k zápisu musela už nyní. Nevzali ji. Kapacita školky, kam se hlásila, se sice nedávno navyšovala, ale stále nestačí. „Vždyť přece minimálně na matrice musí vědět, kolik se rodí ročně dětí, a asi není tak těžké vypočítat, jestli se za tři roky vejdou na počet míst ve školkách. Nechápu, proč se to řeší až na poslední chvíli,“ zlobí se maminka.

Kdyby chtěla pro Nelinku najmout třeba na šest hodin denně chůvu, aby mohla pracovat alespoň na částečný úvazek, zaplatila by za ni zřejmě víc, než by v práci vydělala. „I kdyby si brala jen stovku na hodinu denně, je to už šest stovek, za týden 3600 korun a za měsíc asi 14600 korun,“ počítá Šenfeldová.

Mateřinky se snažily kapacity v rámci svých možností navyšovat, objekty bývalých školek se ale v důsledku dlouhodobě slabších ročníků zrušily a mají už soukromé majitele. Zatímco v roce 1997 se narodilo v Plzni 2730 dětí, vloni, tedy o deset let později, se jich na území města narodilo 4 220.

„V letošním školním roce byla kapacita školek navýšena o několik desítek míst, takže mateřinky v třetím plzeňském obvodu navštěvuje téměř tisíc čtyři sta dětí,“ uvádí mluvčí největšího plzeňského obvodu Hana Josefová.

Loni v září byla například otevřena nová třída ve 27. MŠ ve Dvořákově ulici na Borech, předloni byla vybudována nová třída 61. MŠ ve Skvrňanech v ulici Nade Mží. „V jiných školkách jsme zase loni i během uplynulých let rozšiřovali kapacitu jednotlivých tříd. Můžeme říci, že během posledních dvou let se kapacita v našich mateřských školách rozšířila o více než sedmdesát míst,“ říká Josefová. Kapacitu navýšily dvě školky i ve druhém městském obvodě v Plzni–Slovanech.

„Rodiče to nemusí vzdávat, vloni se nakonec během školního roku podařilo umístit všechny děti, které měly zájem,“ dodává Josefová.