V současnosti chodí do Mateřské školy pro děti s vadami řeči na Doubravce, kde má svého asistenta. Zhruba jednou za čtrnáct dní chodí do Speciálního pedagogického centra (SPC) Zbůch na Skvrňanech, ale většinu času musí trávit doma. Mateřská centra, kde by si mohl hrát a kterých je v Plzni poměrně dost, totiž pro děti s autismem nejsou zařízená.

„Nejsou tam připraveni na to, že tam vlítne uřvaný zlobivý a nezvladatelný kluk. Já musím každému vysvětlovat, proč se tak chová, že nemá, a proto ani nechápe, sociální cítění,“ vysvětluje Matyášova maminka Irena. Stejně jako ostatní maminky, i ona ale chce mít kam chodit, setkávat se s ostatními rodiči a jejich dětmi.

Chce místo, kde předá a získá své zkušenosti a vypije si přitom v klidu kafe, aniž by musela vysvětlovat, proč to její dítě dělá takový kravál. Žádná mimoškolní činnost pro děti s PAS zde ale není.

„Proto jsem se společně s dalšími dvěma maminkami rozhodla pro zřízení občanského sdružení ProCit. V Plzni plánujeme zřízení mateřského centra pro děti s autismem. Vzniká v Macháčkově ulici hned vedle SPC. Budeme mít hernu, speciální pomůcky, diskuze s odborníky, vycvičeného psa a pro rodiče oddechový koutek. „A budeme naše děti, ale i ostatní děti a lidi vzdělávat, hrát si, pomáhat a učit,“ říká Irena.

Diagnóza PAS je navíc vyslovovaná stále častěji, díky lepší diagnostice ji slyší dítě již do 36 měsíce věku. „V Plzeňském kraji bylo k říjnu evidováno 262 rodin, kde mají dítě s autismem,“ uvádí Matyášova maminka.

Ke své činnosti potřebuje sdružení získat peníze. „26. a 27. prosince se koná v kostele Evangelické církve metodistické na Bolevecké návsi benefice ve prospěch našeho sdružení,“ zve všechny mladá žena. Za dobrovolné vstupné zde návštěvníky s dětmi i bez nich čeká vánoční pohádka Betlém divadla Šus, koncert plzeňského Expresu i vánoční písně a koledy. Program začíná vždy v 17 hodin.