„Dvě cedule jsou u hlavní silnice, a to ve směru od Plzně a na Plzeň. Třetí je pak u vedlejší silnice, která vede na Chrást,“ popisoval zručský starosta Václav Rozum. „Jsou to obyčejné ukazatele, nemají v sobě žádné záznamové zařízení. Řidičům zkrátka jen ukazují jejich rychlost. Samozřejmě, že kdo nechce zpomalit, ten nezpomalí, ale věříme, že spousta lidí to udělá,“ konstatoval Rozum.

Měřáky stály necelých 200 tisíc korun. V provozu jsou od minulého týdne, jeden z nich už ale nefunguje. Auta jedoucí na Plzeň tabule u prodejny elektra nezměří. „Je porouchaná, ale závadu brzy odstraníme,“ dodal starosta.

„Je velká škoda, že to nejsou radary, které by auto rovnou vyfotily,“ míní Marie Draská, která má jednu z cedulí přímo před domem. „To, jak někteří jezdí, je příšerné. Někdy je problém tady přejít silnici a každou chvíli se stane nějaká nehoda,“ popisuje žena. Pod tabulí jsme chvíli stáli i my – během asi deseti minut projely desítky automobilů. Méně nebo padesátkou jel pouze linkový autobus a vozidlo autoškoly.

Měřáků, jaké jsou ve Zruči, na Plzeňsku stále přibývá. Policisté snahu obecních úřadů kvitují s povděkem. „Jsme jedině rádi, když obce na svoji dopravní situaci myslí. Konkrétně ve Zruči je dlouhá rovná silnice, která svádí k tomu, aby se po ní jezdilo rychle a riskovalo se,“ řekl mluvčí severoplzeňských policistů Josef Aubrecht.

„Ukazatele sice rychle jedoucí řidiče potrestat nemohou, ale jako nástroj prevence fungují spolehlivě,“ zakončil Aubrecht.