Řidič jel z Plas směrem na Hadačku, ale jel příliš rychle. Jeho Fiat Punto dostal smyk a v protisměru se střetl s náklaďákem. Vůz vyletěl do příkopu a zastavil se až o strom. 39letý muž na místě zemřel. Tolik policejní statistika z loňského července, která jen potvrzuje rizikovost silnice I/27.

Komunikace spojující Plzeň s Plasy, Kaznějovem 
a Vysokou Libyní patří v kraji k nejnebezpečnějším. Vyplývá to z nejnovější Rizikové mapy ČR, kterou každoročně vydávají Ústřední automotoklub a firma AF-Cityplan. „Mapa ukazuje riziko pro každého jednotlivého účastníka – poměřuje počet nehod na daném úseku a intenzitu dopravy v uplynulých třech letech," vysvětluje Roman Turza z ÚAMK. Mapa zohledňuje jen dálnice a silnice I. třídy, tedy hlavní tahy.

Z mapy letos vymizely černé, tzv. vysoce rizikové úseky, kam loni patřila část silnice I/22 mezi Kdyní a Klatovy a o rok dříve I/27 z Čachrova do Železné Rudy.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které tyto silnice spravuje, úzce spolupracuje s dopravní policií, která mu dává tipy na riziková místa. „Jde například o nepřehledné křižovatky, které se potom snažíme upravit," říká náměstek ředitele plzeňského ŘSD Michal Syřínek.

Letos díky tomu přibyl odbočovací pruh u odbočky na Nezdice mezi obcemi Lužany a Borovy na silnici I/27. Podobné řešení se připravuje na výpadovce na Karlovy Vary (I/20) 
u odbočky na Hunčice. Řidiči mířící z Plzně na Nepomuk po silnici I/20 se dočkají úpravy křižovatky u Seče už v příštím roce. „Silnice od Blovic je k hlavnímu tahu šikmo a docházelo tu k ošklivým nehodám. Proto tu vznikne připojovací pruh," dodal Syřínek.

Dlouhodobě problematickou silnici I/27 od Třemošné na hranici Plzeňského kraje musí ŘSD řešit postupně – vadí stromy příliš blízko 
u silnice, úzká vozovka i nepřehledná převýšení. „Nyní se zpracovává posudek od bezpečnostní inspekce," řekl Deníku ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák. I na této silnici dochází poměrně často k nehodám. Při té poslední se na silnici I/27 ve směru z Plzně na Klatovy u Horní Lukavice v pátek ráno střetlo osobní auto s kamionem - více zde.

Naopak dálnice D5 patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější silnice v kraji. Dvacetikilometrový úsek mezi křižovatkou se silnicí I/21 na Planou a sjezdem u Ostrova 
u Stříbra je dokonce nejbezpečnější v celé republice.