Na auta špatně parkujících řidičů jich nasadili asi 17,5 tisíce. Průměrná pokuta, kterou za špatné parkování udělili, činila 208 korun.
Pokud se vyplní to, o čem nyní jednají Plzeňské dopravní podniky (PMDP) s radnicí, pokuty za botičky se řidičům výrazně prodraží. Uvažuje se totiž o tzv. manipulačním poplatku, který by se k pokutě připočetl a řidič by ho musel zaplatit. Zatímco dnes musí za sundání botičky vytáhnout z peněženky dvě až tři stokoruny, s manipulačním poplatkem by mu sotva stačila pětistovka.

Nasazení za 250 Kč

Proč se nasazování botiček týká dopravních podniků? Přešel pod ně Plzeňský parking, jehož pracovníci společně se strážníky botičky nasazují. Zajišťují nasazení a sundání botičky, tedy s ní manipulují. Poplatek by měl činit asi 250 korun. 

„Zatím o tom jedná komise, návrh bude předložen ke schválení městské radě do letních prázdnin,“ řekl generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Paradoxní je i to, že podle návrhu by řidič neplatil sečtenou částku, ale pokutu zvlášť městské policii a manipulační poplatek zase dopravním podnikům. Takže pokud by u sebe neměl hotovost, šel by později s jednou sankcí na městskou policii, s druhou na doplatkovou pokladnu PMDP na Denisovo nábřeží.

Ilustrační foto
Rakovina prsu: rizikové ženy si FN Plzeň 'hlídá'

Šéf městské policie Karel Mach se novince brání. „Pokuta má být výchovná, nynější výši považuji za dostatečnou,“ prohlásil Mach.
Zřejmě v tom je kámen úrazu. Ozývají se hlasy, a to i z Parkingu Plzeň, že strážníci vybírají nízké pokuty. Znovu se tak otevírá debata o parkovacím systému v Plzni, s čímž problém sankcí a botiček souvisí.

Primátor i opozice: NEZAVÁDĚT

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) řekl, že ´není zastáncem´ zavedení poplatku. Zvažovanému poplatku nefandí ani opozice. „Připadá mi zbytečný, považuji ho za nekoordinovaný krok, i když chápu argumenty dopravního podniku,“ prohlásil Michal Vozobule z TOP 09. Roman Zarzycký z ANO má za to, že jedinou sankcí by měla být pokuta. I on řekl, že argumentům pro zavedení poplatku sice rozumí, ale jeho zavedení nepodporuje.

Počty botiček za loňský rok
Bylo jich nasazeno 17.529 (průměrně 1.460 za měsíc)
Strážníci také řidičům uložili 3.400 domluv (průměrně 283 domluv měsíčně)
127x oznámili správnímu orgánu přestupek
(průměrně 11 oznámení měsíčně)
Bylo uloženo 14.002 blokových pokut v celkové výši 2.909.420 Kč (výše průměrné blokové pokuty činí cca 208 Kč)