Ty dokáží nejen zaznamenávat rychlost jedoucího automobilu, ale i případný průjezd vozidla na červenou. Snímky hříšníků pořídí díky kvalitní optice v dobré kvalitě i v noci.
„Tyto tři radary jsou spuštěny zkušebně na půl roku, potom se rozhodne, zda uvedeme do provozu i další,“ řekl Deníku Roman Matoušek z Magistrátu města Plzně.
Celkem si chce město pronajmout 18 těchto radarů od soukromé firmy. Podle technického náměstka plzeňského primátora Petra Runda je pronájem pro město výhodnější než jejich koupě. „Nemusíme se starat o jejich provoz. Tento systém už úspěšně funguje například ve Slaném,“ uvedl již dříve Rund.
Až do pondělí fotily silniční piráty v Plzni pouze dva radary, které se postupně střídaly ve dvanácti takzvaných ´budkách´. Nyní je doplní nová výkonná zařízení na třech důležitých křižovatkách.
„Nejsem z toho zrovna nadšený, ale z druhé strany budou někteří lidé alespoň řídit opatrněji. Já si osobně vždycky dávám pozor, když vidím tu budku na radar,“ řekl plzeňský řidič Jakub Vinš.
Město si od radarů také slibuje větší kontrolu provozu. Podle Runda není cílem tohoto projektu vydělávání na pokutách, ale hlavně zlepšení bezpečnosti v ulicích.
Větší kontrolu nad děním na křižovatkách vítají i odborníci na dopravu. „Většina řidičů, kteří na křižovatku vjíždí na zelenou, tak činí s vědomím, že mají volnou cestu. Nepočítají s tím, že jim může vjet do cesty někdo, kdo jede na červenou. Když se to pak stane, nestihnou zareagovat a zabránit střetu,“ vysvětlil dopravní expert Václav Ircing.
Kde jsou nové radary
Křižovatka ulic Klatovská x U Trati
Křižovatka ulic Folmavská x U Letiště
Křižovatka ulic Domažlická x Tylova