Záchranáři sedají do auta a míří k pacientovi, který upadl do bezvědomí. Musejí projet ucpaným městem. Cestu, při níž je důležitá každá vteřina, jim však často komplikují bezohlední řidiči ignorující projíždějící sanitku.

Své o komplikacích s motoristy ví řidič Václav, jenž u krajské záchranky šoféruje už 26 let. „Když jsem začínal, nejezdilo tolik aut a lidé byli rozhodně ohleduplnější. Teď mají často nahlas puštěné rádio, v uších sluchátka nebo telefonují, takže houkání sanitky vůbec neslyší. Když už nás zaregistrují, ne vždycky se uhnou. Řekl bych, že až šedesát procent lidí nám průjezd neusnadní," podotkl.

Nejhorší jsou začátečníci a senioři

Během směny vyrazí průměrně k osmi až devíti případům. Za nekritičtější místa v Plzni označil Klatovskou a Karlovarskou 
třídu. „Po ránu je silnice na Lochotíně ucpaná a kolona stojí až k Cizineckému domu. Na Saském mostě zase nemají šoféři aut nebo 
náklaďáků žádný prostor pro manévry," zdůraznil Václav.

Za pravdu mu dává i jeho kolega Martin, který je za volantem sanitky šest let. „Nejhorší jsou nezkušení začátečníci nebo senioři. Naopak hodně se zlepšili řidiči dopravních podniků, jsou daleko disciplinovanější než dřív," doplnil.

Kromě toho však trápí záchranáře i špatně zaparkované vozy znemožňující přistavení sanitky co nejblíže ke vchodu objektu. „Běžně jsme naráželi také na to, že před centrálním příjmem ve fakultní nemocnici stálo třeba auto balíkové přepravy a blokovalo nám vstup," zmínil Martin. Na překážející automobily si stěžují rovněž hasiči mířící k zásahu. „V provozu se nám řidiči uhýbají, protože máme větší techniku než záchranka, jede nás víc a houkáme po celou dobu. Nicméně trápí nás hlavně špatné parkování, především na sídlištích. Lidi nechávají auta v zákazech, na nevyhrazených místech nebo v zatáčce, kudy my neprojedeme," nastínil velitel požární stanice Plzeň-Košutka Michal Pathy.

Zamčené dveře

Samotnou kapitolou jsou zamknuté vchody bytových domů.

„Teď se rozmohlo, že Plzeňané začali vchodové dveře u paneláků zamykat. Nám se pak stane, že spěcháme přes celé město, ale nemůžeme se dostat za pacientem dovnitř. A tak stojíme před dveřmi a zvoníme na další nájemníky, aby nám otevřeli, čímž ztrácíme drahocenný čas," líčil šofér Martin.

Podobně hodnotí situaci i velitel košutecké požární stanice Michal Pathy. „Zamykat vchodové dveře je navíc protizákonné, protože se zároveň jedná o evakuační cestu, které zkrátka nesmí být zamčená. Výjimkou je paniková klika nebo podobný systém, který se zvenku tváří jako zamčený, ale zevnitř jde otevřít," vysvětlil.

Jak situace, kdy se nemohou hasiči dostat do budovy, řeší? Podobně jako záchranáři, případně mohou do objektu vniknout násilím, čímž však způsobí majiteli budovy škodu. „Myslím, že lidi by se měli naučit používat interkom, bzučáky a především by neměli otevírat každému, kdo řekne, že nese letáky," navrhuje řešení velitel Pathy.