Je to klasika. Ve všech okresech našeho kraje se v létě silnice změní ve staveniště. Kde řidiče letos čekají největší omezení?

PLZEŇSKO

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se už příští týden pustí do průtahu Stodem. Bude rekonstruovat jeho nezrekonstruovaný úsek a k tomu měnit klasickou křižovatku na okružní. Dopravu na nejvytíženější spojnici Plzně a Domažlic, na silnici I/26, tedy čekají půlroční komplikace. Objížďka povede okolními obcemi po menších silnicích, které kvůli tomu silničáři opravili.

Ve druhé polovině května začne na severním Plzeňsku důkladná rekonstrukce Dolanského mostu přes Berounku. Náhradní most na řece není možné postavit, a tak budou muset řidiči z Plzeňska na Rokycansko a zpět jinudy. Menší auta dokážou převézt přívozy v Darové a Nadrybech, ale náklaďáky budou muset buď přes Plzeň nebo přes Liblín.

ROKYCANSKO

Perné měsíce čekají řidiče na Mirošovsku. V Dobřívě silničáři od dubna rekonstruují průtah a dokončí ho v červnu, k uzavírce se v květnu přidá oprava průtahu Mirošovem a také rekonstrukce dvou mostů mezi Mirošovem a Skořicemi. Každá stavba bude mít svoji objízdnou trasu – pro objížďku u Skořic museli silničáři vyasfaltovat lesní silnici.

KLATOVSKO

V Myslovicích se chystá přestavba kapacitně nevyhovujícího mostu. Silnici II/186 bude kvůli tomu třeba až do 31. července uzavřít a veškerá doprava pojede přes Habartice.

V Klatovech se silničáři pustí do Plánické ulice – opraví asi 1,5 km dlouhý úsek před okružní křižovatkou, to vše za úplné jednosměrné uzavírky ve směru od Plánice.

Objížďku si vyžádá také rekonstrukce průtahu v Hartmanicích. Silničáři a město ji budou po etapách provádět od začátku května do října.

DOMAŽLICKO

V létě bude ŘSD opravovat průtah Domažlicemi, silnici první třídy č. 22 od Klatov na Folmavu. „Stavební práce budou probíhat po etapách, po polovinách vozovky s řízením semafory,” uvedl Michal Syřínek, vedoucí provozního úseku ŘSD Plzeň. Zahájení prací záleží na termínu ukončení výběrového řízení; očekává se, že stavbaři budou pracovat od června do září.

V Domažlicích se v exponovaných časech čekají dopravní zácpy.

V Horšovském Týně budou uzavírky komunikací místní obyvatele trápit až do září. Největší investiční akcí je kompletní rekonstrukce Masarykovy ulice, kde práce už začaly a kde je provoz na hlavní silnici od Boru sveden kyvadlově do jednoho pruhu. Dále Horšovskotýnské čeká v dalších týdnech uzavření Puškinovy a Tolstého ulice.

TACHOVSKO

Kompletní oprava silnice mezi Planou a lokalitou Caltov ve směru na Konstantinovy Lázně by se měla uskutečnit za provozu, s uzavírkou se nepočítá. Už loni silničáři rekonstruovali stejným způsobem jiný úsek této silnice, a to z Konstantinových Lázní k Lestkovu.

V plánu je také rekonstrukce další části silnice z Pernolce do Přimdy (dálniční přivaděč z Tachova k exitu Mlýnec). Hotový je úsek z Pernolce do Úšavy, letos by se měl dodělat zhruba osmikilometrový úsek z Úšavy k dálniční křižovatce. Silnice tím bude kompletně hotová, o případné uzavírce po dobu prací či o dopravních omezeních budou silničáři ještě informovat.