Ještě asi 28 tisíc Plzeňanů si musí nechat vyměnit řidičský průkaz. To už je ale těžko možné, protože by tak magistrát musel odbavit zhruba 140 lidí za den včetně sobot a nedělí. Stejně jako v celé republice tak hrozí, že po novém roce nebudou smět tisíce řidičů sednout za volant.

„V květnu přišlo jen 950 řidičů. Celkem jsme vyměnili jen sedm tisíc průkazů. Lidé výměnu nechávají na poslední chvíli, ale my jim nebudeme moci vyhovět, ani kdybychom tu byli 24 hodin denně,“ říká vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu Jiří Marek.

Situaci nepřispěla ani chyba počítačového programu, který k špatně zapsaným datům vydání průkazů přiřadil datum 1. 1. 1899. Podle Marka se tím ale počet dosluhujících průkazů výrazně neovlivnil. „Zatím máme zkušenost, že 90 procent lidí s tímto chybným záznamem, mělo řidičský průkaz vydaný do roku 1993, takže by jeho platnost na konci roku stejně vypršela,“ sdělil Marek.

„Řidičák zatím měnit nepůjdu, i když vím, že to na konci roku asi nebude možné. Oni ten termín platnosti stejně prodlouží,“ řekl Jiří K. a mávl rukou.

„Nevím, jestli bude někdo termín prodlužovat. Poslanci by museli udělat novelu, ale vzhledem k tomu, že už termín prodloužili asi dvakrát, tak tomu osobně moc nevěřím,“ sdělil Marek.

„Řidičák už nový mám, ale bylo to hrozně zdlouhavé. I když jsem chtěla využít úřad bez čekání, musela jsem čekat asi měsíc, protože na internetu nebyl dříve volný termín,“ svěřila se Marcela Nová.

Systém on–line objednávek, díky kterému mají lidé možnost přijít ve smluvenou dobu a jejich čekací pořadové číslo pak úředníci vyvolají přednostně, už na magistrátu rozšířili. Teď se samostatně objednává i na podání žádosti o řidičský průkaz a také k jeho vyzvednutí.

„Podle počtu objednaných lidí přizpůsobujeme počet otevřených přepážek k určitému účelu,“ dodal Marek.