Ještě teď totiž zbývá v Plzni vyměnit víc než 23 tisíc řidičských průkazů z celkových 25 tisíc. Na konci roku tak bude magistrát žádostmi doslova zahlcený.

Letošní povinná výměna řidičáků se týká dokladů vydaných od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000. „Od začátku roku si ale výměnu vyřídilo jen 2500 řidičů. To je strašně málo. Přitom o této povinnosti už se ví minimálně rok. Aby výměna proběhla hladce, muselo by o nový řidičák žádat každý měsíc 2500 lidí, vysvětluje vedoucí odboru registru vozidel a řidičů Jiří Marek.

Podle jeho slov už je nyní jisté, že na konci roku bude na jeho úřadě k vyřízení ještě asi šest nebo sedm tisíc žádostí o výměnu řidičáku. „S narůstajícím počtem žadatelů se ale také bude prodlužovat doba, za kterou bude nový průkaz připravený k vyzvednutí. Kdo si požádá o výměnu nyní, bude mít nový řidičák do jednoho nebo dvou týdnů. Kdo bude žádat na konci roku, může čekat až 20 dní, což je lhůta daná zákonem. Tiskárna, kde se doklady zhotovují pro celou republiku, totiž bude také zahlcena,“ podotýká Marek.

Doporučuje proto řidičům, aby s návštěvou úřadu neotáleli a vyhnuli se tak zbytečnému stresu a frontám. Aby si vyřízení této formality ještě usnadnili, mohou se přes internet na úřad předem objednat na určitou hodinu. Mohou se také domluvit, že až budou mít nový řidičský průkaz připravený k vyzvednutí, přijde jim na mobil esemeska.

Povinná výměna řidičského průkazu je zdarma. Stačí jen přinést starý průkaz, doklad totožnosti, průkazovou fotografii a vyplnit formulář, který dostanete přímo na úřadě.