Řidič ihned po kolizi odjel, ale náhodný kolemjdoucí otřesené zvíře dotlačil ze silnice na trávník a zavolal městskou policii. Strážníci měli co dělat, aby vystrašeného jelínka udrželi v klidu do té doby, než přijeli na místo ochránci zvířat ze Záchranné stanice živočichů v Plzni na Doubravce.

Muntžak malý

Muntžaci pocházejí z jihovýchodní Asie a jejich přezdívka zní, kvůli zajímavému, hekavému hlasovému projevu, štěkaví jelínci. Každý denně spotřebuje asi 1,5 kg potravy - seno, vodu, mrkev, jablka či řepu. Umí si dokonce louskat vlašské ořechy. Zpestřují si jídelníček i žaludy, jeřabinami a rádi lížou sůl. Samec je připraven k páření po celý rok a svými krátkými růžky se snaží vyvést soupeře z rovnováhy, aby mu mohl zasazovat rány svými horními špičáky, podobnými klům.

„Je to jasné, jde o asijského jelínka muntžaka malého,“ osvětlil částečně záhadu Karel Makoň ze záchranné stanice, ale na otázku, odkud se exotické zvíře na rušnou silnici dostalo, odpovědět nedokázal. A situace nebyla o nic jasnější ani poté, co jelínka prohlédl za pomoci ochránců veterinář. Zvíře mělo několik tržných ran a kulhalo na zadní levou nohu, ale nemělo žádnou značku ani mikročip. To znamená, že nepatří do žádného oficiálního chovu ani například do plzeňské zoologické zahrady.

„Nám žádný muntžak nechybí,“ uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba. Připustil, že tato neobyčejně hbitá zvířata mají občas zaječí úmysly a párkrát ze zoo utekla, ale vždy byla bez zranění vrácena zpět.

Podle Makoně zatím zůstává muntžak v péči ochránců zvířat v záchranné stanici. „Doufáme, že bude v pořádku a neprojeví se na něm nějaká skrytá zranění,“ říká Makoň. Dodává, že pokud se ozve majitel a prokáže, že je jelínek jeho, samozřejmě mu bude vydán. Jinak zůstane ve stanici půl roku, protože je na něj za zákona nahlíženo jako na ztracenou věc, a až poté může magistrátní odbor životního prostředí rozhodnout, zda nebude zvíře přemístěno třeba právě do plzeňské zologické zahrady.