Ve chvíli, kdy bude oprava Semlerovy rezidence na Klatovské 110 hotová, budou moci Plzeňané nahlédnout jak do historického bytového interiéru rodiny Oskara a Jany Semlerových, tak do výstavních prostor, návštěvnického centra či kavárny. Objekt by měl být kompletně zrekonstruován ve druhé polovině příštího roku.

Základní myšlenku uspořádání bytového interiéru Semlerovy rezidence načrtl roku 1932 Adolf Loos. Dům pak projektoval Loosův spolupracovník Heinrich Kulka. Plzeňský kraj svěřil Semlerovu rezidenci do správy Západočeské galerie v Plzni v roce 2012. Rezidence je v současné době ve třetí fázi oprav. „Rekonstruují se interiéry, přičemž jejich podoba se zachovává v maximální možné míře. To, co jde zachovat, se restauruje a pokud jsou některé části hodně poškozené, vymění se ve stejném duchu,“ řekla Gabriela Darebná, mluvčí Západočeské galerie v Plzni. „Ihned po převzetí objektu do opatrovnictví začaly práce na přípravě plánů rekonstrukcí a restaurování celého objektu. Z finančních důvodů byly opravy rozděleny na tři etapy,“ vysvětlila dále. S první etapou oprav se začalo v roce 2013, kdy byla provedena revize střech a izolace podkroví a suterénu, vybouráno bylo také několik novodobých konstrukcí. Během druhé etapy v roce 2015 byly provedeny opravy plochých střech. Součástí prací bylo také restaurování nejvíce poškozených prostor včetně vstupního vestibulu, šatny a zimní zahrady v historickém bytovém interiéru. Po těchto opravách byla rezidence částečně zpřístupněna veřejnosti u příležitosti Evropského hlavního města kultury.

Daikin spouští novou linku, investoval do ní sto milionů korun.
Daikin spouští novou linku, investoval do ní sto milionů korun

Po zajištění finančních prostředků od Plzeňského kraje a Evropské unie začala na jaře 2019 poslední část celkové opravy domu a restaurování historického interiéru. „Po základním zajištění objektu a jeho infrastruktury se pozornost zaměřila na přestavbu východní části domu a také na úpravu okolního pozemku. V současné době probíhá nejnáročnější proces rekonstrukce a tím je restaurování bytového interiéru rodiny Semlerových. Na pracích se podílí několik restaurátorů, truhlářů, ale také specialistů na opravu kamene a kovových prvků. Raritou je například záchrana původních tapet z přírodních trav, obkladů stěn jídelny z mahagonu a podlahy obytné haly ze vzácného ebenu makasar,“ uvedla dále Darebná s tím, že původní vestavěný nábytek se obnovuje také v dětských pokojích. Unikátní bude podle mluvčí i opravená kuchyně s přípravnou, koupelna nebo například jídelní výtah.

Objekt na Klatovské 110 je rozdělen do dvou částí, přičemž polovinu domu tvoří Semlerův byt. Ten je nejrozsáhlejším interiérem v Plzni, kde byl v jediném případě vytvořen vícepodlažní byt s plynulou návazností prostor různých výšek, tedy s tzv. Raumplanem. „Zde se budou konat pravidelné prohlídky, při kterých bude možné obdivovat architekturu Loose, Kulky a jeho spolupracovníků, ale také práci současných restaurátorů. Ve druhé části domu, která je situována blíže ke Klatovské, vznikne návštěvnické centrum s exponáty ze sbírek architektury 20. století Západočeské galerie v Plzni doplněné o fotografie interiérů z tvorby Adolfa Loose v Plzni,“ sdělila dále Darebná. Projekt také počítá s místem pro edukační programy od mateřských škol až po vysokoškolské studenty architektury a designu. Ve druhé části rezidence se nacházejí také reprezentativní a jednací prostory Plzeňského kraje i sál pro přednášky a další kulturní akce. V obytné části je i několik bytů a muzejní kavárna v přízemí. „Na celou rekonstrukci po technické stránce dohlíží kolega Jan Brčák a restaurátorské práce a opravy má na starosti Petr Domanický, který se dlouhodobě zabývá tématem moderní architektury, zejména pak tvorbou a životem Adolfa Loose. Nabídl pohled na architekta, na jeho interiéry, ale i na osudy rodin, kterým Loos byty navrhoval,“ uzavřela mluvčí.