Chtěli by jet za poloviční, ale nemají slevový průkaz, nebo mají, ale neplatný. Revizoři v linkových autobusech společnosti ČSAD autobusy Plzeň takové pasažéry dobře znají.

Kontrolují a pokutují je samozřejmě především proto, že jde o peníze.

Slevové jízdenky, o něž běží, slouží dětem dojíždějícím do škol, držitelům průkazů zdravotně postižených ZTP a ZTP/P nebo dětem do 15 let, kteří jezdí za poloviční. Bezplatně cestují například děti mladší 6 let nebo průvodci postižených s průkazem ZTP/P.

Slevy = ztráty

Ředitel plzeňského ČSAD Jaroslav Vejprava vysvětluje: „Většinu spojů veřejné dopravy dotuje Krajský úřad Plzeňského kraje, který také dopravcům hradí ztráty z provozu. Do ztrát rovněž patří kompenzace za uznávání státem nařízených slev a bezplatných přeprav. Tyto slevy samozřejmě musejí být dopravcem poskytovány i u komerčních linek, například do Prahy, cyklobusů a tak dále," říká.

Revizoři proto dohlížejí, aby řidiči levnější jízdenky prodávali jen těm, kterým je prodat mají.

Nejvíce problémů prý dělají školáci. „Zejména na venkově se chybně domnívají, že nemusí pravidelně nosit do autobusu průkaz na dojíždění do školy, protože je vozí stále ti samí řidiči. Někteří si je bohužel i nedovoleně upravují, na což se obvykle ale přijde až při podrobné prohlídce od revizora," pokračuje ředitel.

Na průkazech bývají přepsané číslice, žáci si je někdy také půjčují mezi sebou.

Lístek? Už nemám

Častým problémem také je, že cestující při kontrole nenajde jízdenku. Kromě mládeže se to týká i seniorů. „Jízdenky obratem znehodnotí nebo zahodí, ale pak nejsou schopni kontrole doložit, že mají právo v autobusu být. Někteří cestující si například koupí jízdenku jen na část trasy a pak se v davu ostatních snaží spolehnout, že si nikdo nevšimne jejich opožděného výstupu," dodává Vejprava.

Vedoucí referent dopravy plzeňského ČSAD Zbyněk Hupák patří k těm zaměstnancům, kteří se na namátkové kontroly vydávají. Kromě různě padělaných průkazů podle něj nejvíce problémů způsobují cestující mezi 6 a 15 lety s poloviční jízdenkou. Zapomíná se totiž na důležitou věc. „Děti od 10 let si smí poloviční jízdenku koupit pouze tehdy, pokud jsou schopny řidiči a revizorovi doložit svůj věk průkazem s jejich fotografií, datem narození a jménem," říká Hupák.¨

Revizorské patero

  1. Při nákupu jízdenky jste povinni ji překontrolovat a v případě neshody neprodleně u řidiče reklamovat. Odmítejte jízdenky, které řidič nevytiskl před vámi z odbavovacího strojku.
  2. Rodiče by měli kontrolovat dětem průkazky na žákovské jízdné. Mají je v pořádku? Nosí je s sebou?
  3. Děti starší 10 let musí pro poloviční jízdenku doložit věk průkazkou s fotografií, datem narození a jménem.
  4. Nežádejte jízdenku, na niž nemáte bez průkazky nárok.
  5. Pokuta za jízdu s neplatnou či chybějící jízdenkou nebo průkazem je až 1000 Kč. Revizor může zabavit neplatné průkazy, jízdenky a v odůvodněných případech žádat prokázání totožnosti za pomoci Policie ČR.

Čtěte také: Ledovková kalamita polevila. Přečtěte si on-line reportáž o tom, jak kraj trpěl
Trenér Krejčí je zpátky, povede českou dvacítku