„Jsme na trhu v Liberci. Prodávat rukodělné výrobky mezi vlajícím prádlem z levných velkoobchodů nebudeme,“ řekla Petra Fenclová, která ještě na Valentýna prodávala v Plzni na náměstí ručně vyráběné šperky z kamenů a stříbra. Společně s ní se vytratily desítky dalších „lidí od fochu“. Velikonoční jarmark, který včera v Plzni začal a potrvá do pátku, tak nabízí třeba textil, dekorační předměty či perníková srdce a cukrovinky známé z poutí. Chybějí třeba repliky historického skla, zbraní a další výrobky, kterými byla v uplynulých letech Plzeň známá.

„Je to sice trochu lepší než na Valentýna, kdy mě šokoval stánek Vše za 39, ale tu pravou jarmareční atmosféru už trh ztratil. Je to škoda,“ míní Plzeňanka Alena Jonášová.

Starosta trojky Jiří Strobach ale tvrdí, že z úředního hlediska je všechno v pořádku. „Poměr rukodělných výrobků a spotřebního zboží byl dodržen. Budeme jej dále sledovat,“ uvedl Strobach.

Organizátor trhu Bohumil Flachs míní, že řemeslníci nepřijeli hlavně kvůli počasí. „Je zima, to se na sortimentu taky podepsalo,“ podotkl včera. Jenže jarmarečníci s ním zásadně nesouhlasí a právě jemu jako novému organizátorovi trhů vyčítají, že stánky s tradičními výrobky smíchal za tichého souhlasu obvodní radnice s poutovým sortimentem. Původní pořadatel trhů Jaroslav Zítek, který česká řemesla na náměstí prosazoval, dostal úřední výpověď. „Byly na něj stížnosti,“ hájí rozhodnutí Strobach.