Plzeňsko Vodácká sezona je v plném proudu. Horka a nedostatek deště ji ale ještě může milovníkům sjíždění řek znepříjemnit. Jindy celoročně sjízdné řeky v Plzeňském kraji jsou na hranici sjízdnosti.

Jedinou sjízdnou řekou je podle vodáckého serveru raft.cz řeka Berounka, kterou mohou vodáci od Plzně sjet až k Roztokům. Za Roztoky už je stav vody nízký. Pokud nezaprší, lidé si už nesplují ani oblíbenou Otavu, ta je od Sušice na hranici sjízdnosti, stejný stav hlásí také Mže v úseku od hráze přehrady Hracholusky. Tisíce lidí vyrážejí na snad nejoblíbenější Vltavu, tu ale kvůli velkému suchu sjedou až z Vyššího Brodu.

ODBORNÍCI SE BOJÍ VEDER

Podle Jana Bláhy z Povodí Vltavy je situace podobná loňskému roku. „Nejhorší jsou pro vodní díla, která zásobují řeky, horka nad 35 stupňů. Odpařuje se totiž obrovské množství vody,“ upozornil Bláha. Dodal také, že některé řeky v kraji už prakticky vysychají. „Na Mži, Úslavě a Střele je situace velmi špatná. Pokud bude pršet, hladina vody se zvedne. Zatím ale padají srážky pouze lokálně, je to ale lepší, než kdyby vůbec nepršelo. I drobné zlepšení má významný vliv na povodí řek,“ poznamenal Bláha.

METEOROLOGOVÉ PŘEDPOVÍDAJÍ DÉŠŤ

Na dnešek hlásí meteorologové slabé přeháňky. „Více srážek by mělo spadnout v tomto týdnu. Očekáváme celý týden přeháňky, někdy i silné a také bouřky,“ řekla Zuzana Šmrhová z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle ní však tyto srážky na vodní toky velký vliv mít nebudou. „Aby se zvedly hladiny řek a vodních nádrží, potřebujeme vydatné dlouhodobé deště, ty ale zatím neočekáváme,“ uzavřela Šmrhová.