Pokud však nezůstane jen u plánů. Útvar koncepce a rozvoje (ÚKR) má hotové studie, podle kterých je možné začít některá místa kolem řek kultivovat, na dalších pracuje.

Proměnit se může například okolí soutoku řek u sv. Jiří, prostor u řeky v Lobzích, Božkovský ostrov, prostor kolem požární nádrže v Malesicích, lávka v Radčicích nebo okolí Mže v centru města.

„Cílem projektu revitalizace nábřeží plzeňských řek je přivést lidi opět k vodě a umožnit jim vnímat nevšední říční krajinu,“ vysvětluje Pavlína Červená z ÚKR. Plzeň má k tomu ideální polohu, protože leží na soutoku čtyř řek.

Kterých míst se možné proměny týkají? Šanci má například tzv. Božkovský ostrov, který by se mohl proměnit v nové rekreační místo na Úslavě, kde nebude chybět dětské vodní hřiště, in–line dráha, malé lanové centrum, vyhlídka u jezu či nový altán u fotbalového hřiště. „Plus systém cest pro pěší, bruslaře či cyklisty,“ podotkla Červená.

Náměstek primátora pro životní prostředí Petr Náhlík (KDU–ČSL) projektům fandí a vidí šanci na financování z evropských peněz, konkrétně z operačního programu životního prostředí.

„Relativně nejlevnější a nejrychlejší by zřejmě byla proměna okolí řeky v Lobzích, kde jsou městské pozemky,“ podotkl Náhlík s tím, že pokud by se první proměna podařila a byla by na první pohled vidět pozitiva, snadněji by se dalo pokračovat i jinde.

Ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká věří tomu, že studie neskončí u ledu, a připomíná, že jednotlivé městské obvody proměny podporují.

Jenže na realizaci všeho, co je zatím jen na papíře, by byly nutné miliony korun. „Třeba proměna právě Božkovského ostrova vychází zhruba na 40 milionů korun,“ uvedla Červená. Dodala, že pokud bude mít na realizaci optimistický pohled a projekty se podaří prosadit a dovést až k realizaci, mohly by být hotové v příštích osmi až deseti letech.