Měsíční kurz zaštiťoval plzeňský úřad práce spolu s Úřadem práce Plzeň–sever. SRNMPK dal dohromady romské zájemce a poskytl jim své prostory. „Zájemci by měli velké obavy z normálního kurzu, nepřihlásili by se na něj. Vytvořili jsme jim, podle mého, rodinnou atmosféru, některé informace dostávaly v romštině. I to byla velká výhoda,“ vysvětluje důvody „separovaného“ kurzu předseda SRNMPK Štefan Tišer.
Pro SRNMPK to bylo první aktivní zapojení při rekvalifikaci. „Na začátku panovaly velké obavy, jak tento vcelku náročný kurz dopadne. Mám radost, že certifikát nakonec získalo 10 ze 14 zájemců. To je podle mě velmi dobrý výsledek,“ říká předseda Tišer.
Plzeň drží už dlouhodobě laťku nezaměstnanosti velmi nízko, v současnosti procento lidí bez práce jen těsně převyšuje čtyřprocentní hranici. „Podle mých informací je v Plzni 3700 nezaměstnaných, přitom nabídek práce je 7000. Mezi Romy je ale nezaměstnanost mezi 70 až 80 procenty,“ uvádí hrozivá čísla Tišer.
Východiskem je právě vyšší vzdělání, které nabízí lidem širší uplatnění na trhu práce. „Snažíme se naše klienty přesvědčit, že rekvalifikace nebo vůbec dovzdělání je cesta ze začarovaného kruhu a jediná možnost, jak získat lepší práci nebo práci vůbec,“ dodává asistent předsedy Ivan Koky.
SRNMPK chce v podobných aktivitách pokračovat, rádo by ale získalo pro svoji činnost lepší prostory. Nyní žádá o výpůjčku prostor na Husově náměstí, kde se dva roky marně pokoušel o zprovoznění střední školy romský podnikatel Emil Ščuka.