Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové dělali rekvalifikaci

PLZEŇ - Zlomit postupně prokletí vysoké nezaměstnanosti Romů. To byl jeden z cílů rekvalifikačního kurzu práce na PC, který v prostorách sídla Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje (SRNMPK) na Koterovské třídě úspěšně absolvovala desítka zájemců z řad tohoto etnika.

19.10.2007
SDÍLEJ:

Zájemci z řad Romů absolvovali 120 hodinový kurz během jednoho měsíceFoto: DENÍK/Archiv

Měsíční kurz zaštiťoval plzeňský úřad práce spolu s Úřadem práce Plzeň–sever. SRNMPK dal dohromady romské zájemce a poskytl jim své prostory. „Zájemci by měli velké obavy z normálního kurzu, nepřihlásili by se na něj. Vytvořili jsme jim, podle mého, rodinnou atmosféru, některé informace dostávaly v romštině. I to byla velká výhoda,“ vysvětluje důvody „separovaného“ kurzu předseda SRNMPK Štefan Tišer.

Pro SRNMPK to bylo první aktivní zapojení při rekvalifikaci. „Na začátku panovaly velké obavy, jak tento vcelku náročný kurz dopadne. Mám radost, že certifikát nakonec získalo 10 ze 14 zájemců. To je podle mě velmi dobrý výsledek,“ říká předseda Tišer.

Plzeň drží už dlouhodobě laťku nezaměstnanosti velmi nízko, v současnosti procento lidí bez práce jen těsně převyšuje čtyřprocentní hranici. „Podle mých informací je v Plzni 3700 nezaměstnaných, přitom nabídek práce je 7000. Mezi Romy je ale nezaměstnanost mezi 70 až 80 procenty,“ uvádí hrozivá čísla Tišer.

Východiskem je právě vyšší vzdělání, které nabízí lidem širší uplatnění na trhu práce. „Snažíme se naše klienty přesvědčit, že rekvalifikace nebo vůbec dovzdělání je cesta ze začarovaného kruhu a jediná možnost, jak získat lepší práci nebo práci vůbec,“ dodává asistent předsedy Ivan Koky.

SRNMPK chce v podobných aktivitách pokračovat, rádo by ale získalo pro svoji činnost lepší prostory. Nyní žádá o výpůjčku prostor na Husově náměstí, kde se dva roky marně pokoušel o zprovoznění střední školy romský podnikatel Emil Ščuka.

19.10.2007
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení