VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stovky lidí si přinesou zesnulé domů

PLZEŇ - Urny s popelem svých zemřelých příbuzných si zřejmě budou muset odnést domů stovky Západočechů. Pokud je nenechají uložit do veřejně nepřístupného depozitáře, nebo popel rozptýlit na společném pohřebišti, nic jiného jim ani nezbyde. V příštím roce totiž začne na Ústředním hřbitově v Plzni příprava rekonstrukce kolumbária, v němž je 1400 schránek s urnami. Správa hřbitovů a krematoria (SHK) nemá dostatek náhradních schránek, jež budou po celou dobu oprav přístupné.

24.10.2007
SDÍLEJ:

Pracovníci stavební firmy dokončují další schránku v nově budovaném kolumbáriu na Ústředním hřbitově v Plzni. Kolumbárium ze žuly bude mít tisíc schránek. Stojí podél zdi s Rokycanskou třídou asi sto metrů od hlavního vstupu na hřbitovFoto: DENÍK/Jiří Kokoška

Plnou náhradu získá tisícovka klientů. Právě tolik míst nabízí nové kolumbárium, které se na hřbitově dokončuje v těchto dnech. „Hotové bude v lednu. Užívat se začne v prvním kvartálu příštího roku,“ uvedl stavitel Václav Chlupsa.

Pronajímatelé zbylých 400 schránek se budou muset rozhodnout, zda si urny vezmou domů nebo si je nechají přemístit do depozitáře. Třetí možnost je nechat popel uložit na společném pohřebišti. „Rozptyl a uložení v depozitáři nabízíme zdarma,“ uvedl ředitel SHK Jiří Skala.

Rekonstrukce 80 let starého kolumbária, které navrhoval známý plzeňský architekt Hanuš Zápal, začne nejpozději v roce 2009. „Vyklizeno bude do června příštího roku a pak se bude zjišťovat, jak moc je stavba narušená. Dopředu to nelze zjistit, protože sítě jsou uložené za schránkami, kam se lze dostat až po jejich uvolnění,“ vysvětluje Skala.

Poté se udělá projekt a vybere dodavatel. Práce by měl dokončit nejpozději v první polovině roku 2010. Předběžně se odhaduje, že vyjdou na sedm milionů korun.

Nové kolumbárium bude stát pět milionů. Možnost uložit v něm ostatky zemřelých nabídla SHK přednostě klientům, kteří měli v pořádku všechny platby a vlastnické náležitosti týkající se schránek. SHK už oslovila všechny nájemce a ti si mohou vybrat, která varianta jim nejlépe vyhovuje. Odpovědi přicházejí zpět v těchto dnech.

Skala: Uspokojíme všechny zájemce o kolumbárium

„Až skončí rekonstrukce starého kolumbária, uspokojíme všechny klienty, kteří budou mít o uložení uren v něm zájem,“ řekl v rozhovoru pro Plzeňský deník Jiří Skala (na snímku), ředitel Správy hřbitovů a krematoria města Plzně.
Proč se staví nové kolumbárium?
Stávající kruhové kolumbárium je v provozu více než 80 let a většina vnitřních instalací, jako jsou rozvod vody, elektrické energie a odvod dešťové vody, je již nefunkčních. Hlavně vlivem pronikání dešťové vody do stavby došlo k silnému narušení železobetonového skeletu a k vlhkosti v kolumbárních schránkách. Nové kolumbárium se tedy staví proto, aby se do něj mohli dát urny ze starého kolumbária během rekonstrukce a aby se do budoucna počet schránek zvýšil.
Jaká bude tedy kapacita kolumbárií po rekonstrukci?
Ve stávajícím kolumbáriu je 1400 schránek a tento počet by měl zůstat i po rekonstrukci. Nové kolumbárium má přesně 1000 schránek. Z prostorových důvodů nešlo více jeho kapacitu zvětšit.
Na urny všech klientů se tedy nedostane.
Pro zajištění úschovy uren klientů, na něž se nedostalo místo v novém kolumbáriu, byl v Kapli svatého Václava zřízen depozitář, ve kterém jim urny po dobu rekonstrukce starého kolumbária uschováme. Depozitář má kapacitu 350 schránek. Nebude však z prostorových důvodů po celou dobu rekonstrukce kolumbária pro veřejnost přístupný.
Jak a kým byla přidělována místa v novém kolumbáriu?
Přidělování nových schránek bylo provedeno za účasti vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Plzně. Do výběru byli zařazeni klienti, kteří měli za prvé v pořádku zaplacený pronájem schránky do loňského prosince a za druhé museli mít v pořádku vlastnické náležitosti, zejména převod užívacích práv na dědice. Z celkového počtu 1400 klientů tuto podmínku splnilo 1100, z nichž první tisícovce byla přidělena schránka v novém kolumbáriu. Klientům, kterým nebyla přidělena schránka, nabízíme buď zmíněné umístění v depozitáři nebo uložení popelu na společném pohřebišti. Obě služby nabízíme zdarma.
Kolik bude stát pronájem v novém kolumbáriu?
Cena je shodná s pronájmem ve starém kolumbáriu.
Kdy se začne užívat nové kolumbárium?
Do užívání bude dáno v dubnu. Předpokládáme ale, že část schránek budeme obsazovat v předstihu.
Jaké schránky máte na mysli?
Bude se jednat zejména o schránky klientů ze zahraničí. Především ti totiž projevili zájem o přesun bez vlastní účasti. Uděláme to tedy dříve, protože od dubna začnou přesuny s účastí pozůstalých a to bude zřejmě velmi náročné. Všechny přesuny chceme dokončit do 30. června 2008.
Kdo bude přesun provádět?
Klienti si mohou urny přenést sami nebo jim tuto službu sami provedeme. Musí si ale předem rezervovat termín.
Vědí všichni klienti o rekonstrukci strého kolumbária a s tím souvisejících přesunech?
Všem klientům, kterých se to týká, jsme psali dopis a navrhli možná řešení umístění uren, z nichž si lidé mohli vybrat. Je ale pravděpodobné, že někteří klienti dopis nedostali, protože se třeba někdy stěhovali a nedali nám vědět o změně adresy. V těchto dnech nám přichází odpovědi. Vyplývá z nich, že řada lidí si přeje mít urny doma nebo žádají o rozptyl popela na rozptylové loučce v areálu hřbitova.
Kdy skončí rekonstrukce starého kolumbária?
V současné době nemohu sdělit žádný závazný termín. Ten se odvine od provedeného statického posouzení stavby. Projektovou dokumentaci bychom ale chtěli mít zpracovanou do konce roku 2008. Potom bude výběrové řízení na dodavatele. Během roku 2009 se bude kolumbárium opravovat. Pokud vše proběhne podle našich představ, tak by se staré kolumbárium mohlo dát do užívání veřejnosti na počátku roku 2010.
Pak se vrátí přesunuté urny na původní místa?
Jde o to, jestli bude kolumbárium mít po opravě shodný počet schránek. Nevylučuji, že během rekonstrukce dojde ke změně dispozičního uspořádání. V každém případě budou při obsazování rekonstruovaného kolumbária mít přednostní právo stávající klienti, kteří budou mít urny uloženy v našem depozitáři, nebo si je budou po dobu rekonstrukce uchovávat doma.
A klienti, kteří si urny přesunou do nového kolumbária?
Nové kolumbárium stojí pět milionů a není možné si udělat z tak drahé stavby nějaký přechodný sklad. Přidělení místa v novém kolumbáriu je trvalé. Máme zkušenost, že se klienti o trvale přidělenou schránku lépe starají.
24.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 74 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů uklízeč/ka výrobních prostor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jen pro OZP - zkrácený úvazek - prac. doba: Po-Pá od 6-13 h - 6,5 hod. (PP na dobu určitou , s výhledem na prodloužení). , Požadujeme: smysl pro pořádek, pečlivost, svědomitost, pracovitost, samostatnost, fyzická zdatnost. podmínkou - praxe v úklidu nejméně 2 roky. Popis činnosti: samostatný denní úklid , na svěřeném úseku výrobních a společných prostor na adrese závodu Elektro - Radobyčická, Plzeň , Místo vymezené jako chráněné pracovní místo pro OZP. Pracoviště: Styl plzeň, výrobní družstvo, Radobyčická, č.p. 2650, 301 00 Plzeň 1. Informace: Ivana Plzáková, +420 377 361 132.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol kvalifikovaný/á učitel/ka 2. stupně základní školy se zaměřením na anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 22. základní škola Plzeň hledá kvalifikovanou učitelku/kvalifikovaného učitele 2. stupně základní školy se zaměřením na anglický jazyk - kvalifikace podle § 8 zákona 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, datum nástupu - 27. 8. 2018, roční pracovní smlouva s možností prodloužení na dobu neurčitou, platové zařazení platový tarif - podle nařízení vlády 564/2006 Sb., v platném znění, příloha 9 od 26 020 Kč (podle délky praxe), Kontaktní adresa: svetlikovabo@zs22.plzen-edu.cz. Pracoviště: 22. základní škola, plzeň, na dlouhých 49, příspěvková organizace, Na Dlouhých, č.p. 1129, 312 00 Plzeň 12. Informace: ŽIVOTOPIS, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka - maso - uzeniny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘEDEM TEL. DOMLUVA PODMÍNKOU - vyučení v oboru + praxe výhodou, může být i , se základním vzděláním na zaučení, pr.d. 5,30-14h a 10-18,30h, čistý TR. , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Šůsovi s.r.o. - 002 [516], Tylova, č.p. 2090, 301 00 Plzeň 1. Informace: Šůs, +420 723 294 326.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 28 000 Kč

Technici agronomové agronom. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. B, nabízíme ubytování.. Pracoviště: Zemědělské družstvo merklín u přeštic, Družstevní, č.p. 276, 334 52 Merklín u Přeštic. Informace: Pavel Šalom, +420 602 451 034.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

V Chodové Plané se konalo Mistrovství světa v koulení dubových pivních sudů.
47

Pohár mistrů světa v koulení sudů zůstal doma, vyhrál tým pořádajícího pivovaru

Zbytečný výjezd, opilec viděl parašutistu na stromě

Rozvadov – Na stromě visí parašutista. Tak nějak znělo oznámení, které zachytila v sobotu po osmé hodině večer tísňová linka.

Sagan chce bavit diváky i v Plzni. V neděli se nedělá, tak přijďte, zve šampion

Plzeň – Do Plzně dorazila v sobotu největší hvězda probíhajícího společného mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice a vůbec superstar světové profiscény Peter Sagan.

Továrna, ve které přišel Vietnamec o ruku, je opuštěná, tvrdí místní

Blovice – Vietnamec, kterého ve středu večer objevili svědci na Klatovské třídě v Plzni s amputovanou pravou rukou v zápěstí, přišel k úrazu v blovické továrně nedaleko nádraží.

FOTOGALERIE: Viktoria nastřílela Klatovům šest branek

Klatovy – Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i ve svém druhém přípravném utkání na novou sezonu. Po úterní výhře 7:0 nad divizní Doubravkou porazili rovněž divizní Klatovy na jejich hřišti 6:0. Utkání se hrálo u příležitosti oslav 120 let klatovského klubu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT