VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stovky lidí si přinesou zesnulé domů

PLZEŇ - Urny s popelem svých zemřelých příbuzných si zřejmě budou muset odnést domů stovky Západočechů. Pokud je nenechají uložit do veřejně nepřístupného depozitáře, nebo popel rozptýlit na společném pohřebišti, nic jiného jim ani nezbyde. V příštím roce totiž začne na Ústředním hřbitově v Plzni příprava rekonstrukce kolumbária, v němž je 1400 schránek s urnami. Správa hřbitovů a krematoria (SHK) nemá dostatek náhradních schránek, jež budou po celou dobu oprav přístupné.

24.10.2007
SDÍLEJ:

Pracovníci stavební firmy dokončují další schránku v nově budovaném kolumbáriu na Ústředním hřbitově v Plzni. Kolumbárium ze žuly bude mít tisíc schránek. Stojí podél zdi s Rokycanskou třídou asi sto metrů od hlavního vstupu na hřbitovFoto: DENÍK/Jiří Kokoška

Plnou náhradu získá tisícovka klientů. Právě tolik míst nabízí nové kolumbárium, které se na hřbitově dokončuje v těchto dnech. „Hotové bude v lednu. Užívat se začne v prvním kvartálu příštího roku,“ uvedl stavitel Václav Chlupsa.

Pronajímatelé zbylých 400 schránek se budou muset rozhodnout, zda si urny vezmou domů nebo si je nechají přemístit do depozitáře. Třetí možnost je nechat popel uložit na společném pohřebišti. „Rozptyl a uložení v depozitáři nabízíme zdarma,“ uvedl ředitel SHK Jiří Skala.

Rekonstrukce 80 let starého kolumbária, které navrhoval známý plzeňský architekt Hanuš Zápal, začne nejpozději v roce 2009. „Vyklizeno bude do června příštího roku a pak se bude zjišťovat, jak moc je stavba narušená. Dopředu to nelze zjistit, protože sítě jsou uložené za schránkami, kam se lze dostat až po jejich uvolnění,“ vysvětluje Skala.

Poté se udělá projekt a vybere dodavatel. Práce by měl dokončit nejpozději v první polovině roku 2010. Předběžně se odhaduje, že vyjdou na sedm milionů korun.

Nové kolumbárium bude stát pět milionů. Možnost uložit v něm ostatky zemřelých nabídla SHK přednostě klientům, kteří měli v pořádku všechny platby a vlastnické náležitosti týkající se schránek. SHK už oslovila všechny nájemce a ti si mohou vybrat, která varianta jim nejlépe vyhovuje. Odpovědi přicházejí zpět v těchto dnech.

Skala: Uspokojíme všechny zájemce o kolumbárium

„Až skončí rekonstrukce starého kolumbária, uspokojíme všechny klienty, kteří budou mít o uložení uren v něm zájem,“ řekl v rozhovoru pro Plzeňský deník Jiří Skala (na snímku), ředitel Správy hřbitovů a krematoria města Plzně.
Proč se staví nové kolumbárium?
Stávající kruhové kolumbárium je v provozu více než 80 let a většina vnitřních instalací, jako jsou rozvod vody, elektrické energie a odvod dešťové vody, je již nefunkčních. Hlavně vlivem pronikání dešťové vody do stavby došlo k silnému narušení železobetonového skeletu a k vlhkosti v kolumbárních schránkách. Nové kolumbárium se tedy staví proto, aby se do něj mohli dát urny ze starého kolumbária během rekonstrukce a aby se do budoucna počet schránek zvýšil.
Jaká bude tedy kapacita kolumbárií po rekonstrukci?
Ve stávajícím kolumbáriu je 1400 schránek a tento počet by měl zůstat i po rekonstrukci. Nové kolumbárium má přesně 1000 schránek. Z prostorových důvodů nešlo více jeho kapacitu zvětšit.
Na urny všech klientů se tedy nedostane.
Pro zajištění úschovy uren klientů, na něž se nedostalo místo v novém kolumbáriu, byl v Kapli svatého Václava zřízen depozitář, ve kterém jim urny po dobu rekonstrukce starého kolumbária uschováme. Depozitář má kapacitu 350 schránek. Nebude však z prostorových důvodů po celou dobu rekonstrukce kolumbária pro veřejnost přístupný.
Jak a kým byla přidělována místa v novém kolumbáriu?
Přidělování nových schránek bylo provedeno za účasti vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Plzně. Do výběru byli zařazeni klienti, kteří měli za prvé v pořádku zaplacený pronájem schránky do loňského prosince a za druhé museli mít v pořádku vlastnické náležitosti, zejména převod užívacích práv na dědice. Z celkového počtu 1400 klientů tuto podmínku splnilo 1100, z nichž první tisícovce byla přidělena schránka v novém kolumbáriu. Klientům, kterým nebyla přidělena schránka, nabízíme buď zmíněné umístění v depozitáři nebo uložení popelu na společném pohřebišti. Obě služby nabízíme zdarma.
Kolik bude stát pronájem v novém kolumbáriu?
Cena je shodná s pronájmem ve starém kolumbáriu.
Kdy se začne užívat nové kolumbárium?
Do užívání bude dáno v dubnu. Předpokládáme ale, že část schránek budeme obsazovat v předstihu.
Jaké schránky máte na mysli?
Bude se jednat zejména o schránky klientů ze zahraničí. Především ti totiž projevili zájem o přesun bez vlastní účasti. Uděláme to tedy dříve, protože od dubna začnou přesuny s účastí pozůstalých a to bude zřejmě velmi náročné. Všechny přesuny chceme dokončit do 30. června 2008.
Kdo bude přesun provádět?
Klienti si mohou urny přenést sami nebo jim tuto službu sami provedeme. Musí si ale předem rezervovat termín.
Vědí všichni klienti o rekonstrukci strého kolumbária a s tím souvisejících přesunech?
Všem klientům, kterých se to týká, jsme psali dopis a navrhli možná řešení umístění uren, z nichž si lidé mohli vybrat. Je ale pravděpodobné, že někteří klienti dopis nedostali, protože se třeba někdy stěhovali a nedali nám vědět o změně adresy. V těchto dnech nám přichází odpovědi. Vyplývá z nich, že řada lidí si přeje mít urny doma nebo žádají o rozptyl popela na rozptylové loučce v areálu hřbitova.
Kdy skončí rekonstrukce starého kolumbária?
V současné době nemohu sdělit žádný závazný termín. Ten se odvine od provedeného statického posouzení stavby. Projektovou dokumentaci bychom ale chtěli mít zpracovanou do konce roku 2008. Potom bude výběrové řízení na dodavatele. Během roku 2009 se bude kolumbárium opravovat. Pokud vše proběhne podle našich představ, tak by se staré kolumbárium mohlo dát do užívání veřejnosti na počátku roku 2010.
Pak se vrátí přesunuté urny na původní místa?
Jde o to, jestli bude kolumbárium mít po opravě shodný počet schránek. Nevylučuji, že během rekonstrukce dojde ke změně dispozičního uspořádání. V každém případě budou při obsazování rekonstruovaného kolumbária mít přednostní právo stávající klienti, kteří budou mít urny uloženy v našem depozitáři, nebo si je budou po dobu rekonstrukce uchovávat doma.
A klienti, kteří si urny přesunou do nového kolumbária?
Nové kolumbárium stojí pět milionů a není možné si udělat z tak drahé stavby nějaký přechodný sklad. Přidělení místa v novém kolumbáriu je trvalé. Máme zkušenost, že se klienti o trvale přidělenou schránku lépe starají.
24.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč

Prodavači v prodejnách prodavač/ka - skladník/nice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu Spálené Poříčí., Pracovní doba: ranní 6-14, odpolední 12-18, sobota 8-12., Požadujeme: min. výuční list,výpis z rejstříku trestů, základní znalost na PC, samostatnost, zodpovědnost, aktivní přístup k práci i zákazníkům., Ke mzdě příspěvek na oběd. S narůstající praxí = zvýšení platu. Zkušební doba 3 měsíce, 6 měsíců doba určitá a poté doba neurčitá. Příjemný kolektiv v rodinné atmosféře, zázemí zavedené firmy s 20 ti letou tradicí. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.. Pracoviště: Krmné směsi kvídera s.r.o., spálené poříčí, Zámecká, č.p. 200, 335 61 Spálené Poříčí. Informace: Lukáš Kvídera, +420 728 524 028.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 18 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej a manipulace s elektroinstalačním materiálem. Pracovní doba od 7 do 15.30 po-pá., Vhodné pro muže i ženy - nutná pečlivost. Výše mzdy od 18000,- Kč do...dle výsledku pobočky., Zaměstnanecké výhody: Stravenky 80,-/den. Pracoviště: Jakub elexmayer, s.r.o., velkoobchod elektromateriál, Domažlická, č.p. 676, 318 00 Plzeň 18. Informace: Josef Čánecký, +420 731 622 761.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Klubu 302, Horní Bříza, Požadavek: VŠ vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících pro učitele SŠ aprobace AJ, výpis z Trestního rejstříku, Plat:, dle nařízení vlády 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, platová tř. 11 nebo 12 (od 26.020,- do 33.930,- (dle věku a praxe)), osobní příplatek a zvláštní příplatek dle příslušných platových předpisů, Kontaktní adresa: valasikova@souplzen.cz, Telefon: 373 730 039 8.00 - 14.00 hod. Pracoviště: Střední odborné učiliště stavební a odborné učiliště stavební, U klubu, č.p. 302, 330 12 Horní Bříza. Informace: Valašiková, +420 373 730 039.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 11 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení Specialista v oblasti zahraničních vztahů a služeb. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dražeň 46, , VŠ tohoto oboru podmínkou, znalost PC, RJ, NJ, (AJ, ČJ - výhodou), slovem i písmem, ŘP, flexibilita, praxe min. 5 let. Pracoviště: Eko údolí s.r.o. - dražeň, 331 01 Plasy. Informace: Plecka, +420 608 868 800.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochotníci z Příchovic na sobotní zkoušce hry Největším holubářem je pantáta Beránek.

Největším holubářem je pantáta Beránek, tvrdí ochotníci z Příchovic

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

OBRAZEM: Na radnici ocenili mladé sportovce

Plzeň - V obřadní síni plzeňské radnice byli v úterý oceněni nejlepší mladí sportovci Plzně za rok 2017. 

Rozhodl Stach. Semifinále je blízko

Olomouc, Plzeň – Karta se obrací ve prospěch favorita.

FOTO: V Kokořově vybouchla bioplynová stanice. Jeden muž byl vážně popálený

Kokořov - Majitel škodu zatím odhadnul na 18 milionů korun. 

Znovu rozkopaná Karlovarská. Tentokrát kvůli kanalizaci

Plzeň - V dubnu tu začne výměna kanalizace až v šestimetrové hloubce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT